aimeos-core - en to pt translation catalogue (185 entries)

en: aa
pt:  Afar

en: ab
pt: Abcázio

en: ae
pt: Avéstico

en: af
pt: Africâner

en: ak
pt: Akan

en: am
pt: Amárico

en: an
pt: Aragonês

en: ar
pt: Árabe

en: as
pt: Assamês

en: av
pt: Avar

en: ay
pt: Aimará

en: az
pt: Azeri

en: ba
pt: Bashkir

en: be
pt: Bielorrusso

en: bg
pt: Búlgaro

en: bh
pt: Biari

en: bi
pt: Bislamá

en: bm
pt: Bambara

en: bn
pt: Bengali

en: bo
pt: Tibetano

en: br
pt: Bretão

en: bs
pt: Bósnio

en: ca
pt: Catalão

en: ce
pt: Checheno

en: ch
pt: Chamorro

en: co
pt: Corso

en: cr
pt: Cree

en: cs
pt: Tcheco

en: cu
pt: Eslavo Eclesiástico

en: cv
pt: Tchuvache

en: cy
pt: Galês

en: da
pt: Dinamarquês

en: de
pt: Alemão

en: dv
pt: Maldivense

en: dz
pt: Butanês

en: ee
pt:  Jeje

en: el
pt: Grego

en: en
pt: Inglês

en: eo
pt: Esperanto

en: es
pt: Espanhol

en: et
pt: Estoniano

en: eu
pt: Basco

en: fa
pt: Persa

en: ff
pt: Fulani

en: fi
pt: Finlandês

en: fj
pt: Fijiano

en: fo
pt: Faroês

en: fr
pt: Francês

en: fy
pt: Frísio

en: ga
pt: Irlandês

en: gd
pt: Galego Escocês

en: gl
pt: Galego

en: gn
pt: Guaraní

en: gu
pt: Guzerate

en: gv
pt: Manês

en: ha
pt: Hauçá

en: he
pt: Hebreu

en: hi
pt: Hindu

en: ho
pt: Hiri motu

en: hr
pt: Croata

en: ht
pt: Crioulo Haitiano

en: hu
pt: Húngaro

en: hy
pt: Armênio

en: hz
pt: Herero

en: ia
pt: Interlíngua

en: id
pt: Indonésio

en: ie
pt: Multi-idioma

en: ig
pt: Igbo

en: ii
pt: Nuosu

en: ik
pt: Iñupiaq

en: io
pt: Ido

en: is
pt: Islandês

en: it
pt: Italiano

en: iu
pt: Inuctitut

en: ja
pt: Japonês

en: jv
pt: Javanês

en: ka
pt: Geórgio

en: kg
pt: Kikongo

en: ki
pt: Kikuyu

en: kj
pt: Cuanhama

en: kk
pt: Cazaque

en: kl
pt: Groenlandês

en: km
pt: Khmer

en: kn
pt: Canarês

en: ko
pt: Koreano

en: kr
pt: Kanuri

en: ks
pt: Caxemira

en: ku
pt: Curdo

en: kv
pt: Komi

en: kw
pt: Córnico

en: ky
pt: Quirguiz

en: la
pt: Latino

en: lb
pt: Luxemburguês

en: lg
pt: Luganda

en: li
pt: Limburguês

en: ln
pt: Lingala

en: lo
pt: Laosiano

en: lt
pt: Lituano

en: lu
pt: Luba-Katanga

en: lv
pt: Letão

en: mg
pt: Malgaxe

en: mh
pt: Marshalês

en: mi
pt: Maori

en: mk
pt: Macedônio

en: ml
pt: Malaiala

en: mn
pt: Mongol

en: mo
pt: Moldávio

en: mr
pt: Marata

en: ms
pt: Malaio

en: mt
pt: Maltês

en: my
pt: Birmanês

en: na
pt: Nauru

en: nb
pt: Norueguês Bokmål

en: nd
pt: Ndebele do Norte

en: ne
pt: Nepalês

en: ng
pt: Ndonga

en: nl
pt: Holandês

en: nn
pt: Norueguês Nynorsk

en: no
pt: Norueguês

en: nr
pt: Ndebele do Sul

en: nv
pt: Navajo

en: ny
pt: Nianja

en: oc
pt: Occitânica

en: oj
pt: Ojíbua

en: om
pt: Oromo

en: or
pt: Odia

en: os
pt: Osseto

en: pa
pt: Panjabi

en: pi
pt: Pali

en: pl
pt: Polonês

en: ps
pt: Pastó

en: pt
pt: Português

en: qu
pt: Quéchua

en: rm
pt: Reto-Românico

en: rn
pt: Kirundi

en: ro
pt: Romeno

en: ru
pt: Russo

en: rw
pt: Quiniaruanda

en: sa
pt: Sânscrito

en: sc
pt: Sardenho

en: sd
pt: Sindi

en: se
pt: Samí do Norte

en: sg
pt: Sango

en: si
pt: Cingalês

en: sk
pt: Eslovaco

en: sl
pt: Esloveno

en: sm
pt: Samoano

en: sn
pt: Chona

en: so
pt: Somaliano

en: sq
pt: A

en: sr
pt: Sérvio

en: ss
pt: Suazilandês

en: st
pt: Sesotho

en: su
pt: Sundanês

en: sv
pt: Sueco

en: sw
pt: Suaíli

en: ta
pt: Tâmil

en: te
pt: Telugo

en: tg
pt: Tajique

en: th
pt: Tailandês

en: ti
pt: Tigrínio

en: tk
pt: Turcomeno

en: tl
pt: Tagalog

en: tn
pt: Tswana

en: to
pt: Tonganês

en: tr
pt: Turco

en: ts
pt: Tsonga

en: tt
pt: Tártaro

en: tw
pt: Ashanti

en: ty
pt: Taitiano

en: ug
pt: Uigur

en: uk
pt: Ucraniâno

en: ur
pt: Urdu

en: uz
pt: Usbeque

en: ve
pt: Venda

en: vi
pt: Vietinamita

en: vo
pt: Volapuque

en: wa
pt: Valão

en: wo
pt: Uolofe

en: xh
pt: Xhosa

en: yi
pt: Iídiche

en: yo
pt: Iorubá

en: za
pt: Zhuang

en: zh
pt: Chinês

en: zu
pt: Zulu
