aimeos-core - en to pl translation catalogue (185 entries)

en: aa
pl: afarski

en: ab
pl: abchaski

en: ae
pl: awestyjski

en: af
pl: afrykanerski

en: ak
pl: akan

en: am
pl: amharski

en: an
pl: aragoński

en: ar
pl: arabski

en: as
pl: asamski

en: av
pl: awarski

en: ay
pl: ajmarski

en: az
pl: azerski

en: ba
pl: baszkirski

en: be
pl: białoruski

en: bg
pl: bułgarski

en: bh
pl: bihari

en: bi
pl: bislama

en: bm
pl: bambara

en: bn
pl: bengalski

en: bo
pl: tybetański

en: br
pl: bretoński

en: bs
pl: bośniacki

en: ca
pl: kataloński

en: ce
pl: czeczeński

en: ch
pl: czamorro

en: co
pl: korsykański

en: cr
pl: kri

en: cs
pl: czeski

en: cu
pl: cerkiewnosłowiański

en: cv
pl: czuwaski

en: cy
pl: walijski

en: da
pl: duński

en: de
pl: niemiecki

en: dv
pl: malediwski

en: dz
pl: dzongkha

en: ee
pl: ewe

en: el
pl: grecki

en: en
pl: angielski

en: eo
pl: esperanto

en: es
pl: hiszpański

en: et
pl: estoński

en: eu
pl: baskijski

en: fa
pl: perski

en: ff
pl: fula

en: fi
pl: fiński

en: fj
pl: fidżyjski

en: fo
pl: farerski

en: fr
pl: francuski

en: fy
pl: fryzyjski

en: ga
pl: irlandzki

en: gd
pl: szkocki galijski

en: gl
pl: galicyjski

en: gn
pl: guarani

en: gu
pl: gudźarati

en: gv
pl: manx

en: ha
pl: hausa

en: he
pl: hebrajski

en: hi
pl: hindi

en: ho
pl: hiri motu

en: hr
pl: chorwacki

en: ht
pl: haitański

en: hu
pl: węgierski

en: hy
pl: armeński

en: hz
pl: herero

en: ia
pl: interlingua

en: id
pl: indonezyjski

en: ie
pl: Interlingue

en: ig
pl: igbo

en: ii
pl: yi

en: ik
pl: inupiak

en: io
pl: ido

en: is
pl: islandzki

en: it
pl: włoski

en: iu
pl: inuktitut

en: ja
pl: japoński

en: jv
pl: jawajski

en: ka
pl: gruziński

en: kg
pl: kongo

en: ki
pl: kikuju

en: kj
pl: kwanyama

en: kk
pl: kazachski

en: kl
pl: grenlandzki

en: km
pl: khmerski

en: kn
pl: kannada

en: ko
pl: koreański

en: kr
pl: kanuri

en: ks
pl: kaszmirski

en: ku
pl: kurdyjski

en: kv
pl: komi

en: kw
pl: kornijski

en: ky
pl: kirgiski

en: la
pl: łaciński

en: lb
pl: luksemburski

en: lg
pl: luganda

en: li
pl: limburski

en: ln
pl: lingala

en: lo
pl: laotański

en: lt
pl: litewski

en: lu
pl: luba-katanga

en: lv
pl: łotewski

en: mg
pl: malgaski

en: mh
pl: marszalski

en: mi
pl: maori

en: mk
pl: macedoński

en: ml
pl: malajalam

en: mn
pl: mongolski

en: mo
pl: mołdawski

en: mr
pl: marathi

en: ms
pl: malajski

en: mt
pl: maltański

en: my
pl: birmański

en: na
pl: nauruański

en: nb
pl: norweski bokmål

en: nd
pl: ndebele północny

en: ne
pl: nepalski

en: ng
pl: ndonga

en: nl
pl: niderlandzki

en: nn
pl: norweski nynorsk

en: no
pl: norweski

en: nr
pl: ndebele południowy

en: nv
pl: nawaho

en: ny
pl: cziczewa

en: oc
pl: oksytański

en: oj
pl: odżibwe

en: om
pl: oromo

en: or
pl: orija

en: os
pl: osetyjski

en: pa
pl: pendżabski

en: pi
pl: pali

en: pl
pl: polski

en: ps
pl: paszto

en: pt
pl: portugalski

en: qu
pl: keczua

en: rm
pl: retoromański

en: rn
pl: rundi

en: ro
pl: rumuński

en: ru
pl: rosyjski

en: rw
pl: ruanda-rundi

en: sa
pl: sanskryt

en: sc
pl: sardyński

en: sd
pl: sindhi

en: se
pl: północnolapoński

en: sg
pl: sangolquí

en: si
pl: syngaleski

en: sk
pl: słowacki

en: sl
pl: słoweński

en: sm
pl: samoański

en: sn
pl: shona

en: so
pl: somalijski

en: sq
pl: albański

en: sr
pl: serbski

en: ss
pl: suazi

en: st
pl: sotho

en: su
pl: sundajski

en: sv
pl: szwedzki

en: sw
pl: suahili

en: ta
pl: tamilski

en: te
pl: telugu

en: tg
pl: tadżycki

en: th
pl: tajski

en: ti
pl: tigrinia

en: tk
pl: turkmeński‎

en: tl
pl: tagalski

en: tn
pl: tswana

en: to
pl: tagalski

en: tr
pl: turecki

en: ts
pl: tsonga

en: tt
pl: tatarski

en: tw
pl: twi

en: ty
pl: tahitański

en: ug
pl: ujgurski

en: uk
pl: ukraiński

en: ur
pl: urdu

en: uz
pl: uzbecki

en: ve
pl: venda

en: vi
pl: wietnamski

en: vo
pl: wolapik

en: wa
pl: waloński

en: wo
pl: wolof

en: xh
pl: xhosa

en: yi
pl: Jidysz

en: yo
pl: joruba‎

en: za
pl: chiński

en: zh
pl: chiński standardowy

en: zu
pl: zulu
