aimeos-core - en to tr translation catalogue (249 entries)

en: AD
tr: Andorra

en: AE
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: AF
tr: Afganistan

en: AG
tr: Antigua ve Barbuda

en: AI
tr: Anguilla

en: AL
tr: Arnavutluk

en: AM
tr: Ermenistan

en: AO
tr: Angola

en: AQ
tr: Antarktika

en: AR
tr: Arjantin

en: AS
tr: Amerikan Samoası

en: AT
tr: Avusturya

en: AU
tr: Avustralya

en: AW
tr: Aruba

en: AX
tr: Åland Adaları

en: AZ
tr: Azerbeycan

en: BA
tr: Bosna Hersek

en: BB
tr: Barbados

en: BD
tr: Bangladeş

en: BE
tr: Belçika

en: BF
tr: Burkina Faso

en: BG
tr: Bulgaristan

en: BH
tr: Bahreyn

en: BI
tr: Burundi

en: BJ
tr: Benin

en: BL
tr: Saint Barthélemy

en: BM
tr: Bermuda

en: BN
tr: Brunei Darü's-Selam Devleti

en: BO
tr: Çokuluslu Bolivya Devleti

en: BQ
tr:  Bonaire, Sint Eustatius ve Saba

en: BR
tr: Brezilya

en: BS
tr: Bahamalar

en: BT
tr: Butan

en: BV
tr: Bouvet Adası

en: BW
tr: Botsvana

en: BY
tr: Beyaz Rusya

en: BZ
tr: Belize

en: CA
tr: Kanada

en: CC
tr: Cocos (Keeling) Adaları

en: CD
tr: Demokratik Kongo Cumhuriyeti

en: CF
tr: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: CG
tr: Kongo

en: CH
tr: İsviçre

en: CI
tr: Fildişi Sahili

en: CK
tr: Cook Adaları

en: CL
tr: Şili

en: CM
tr: Kamerun

en: CN
tr: Çin

en: CO
tr: Kolombiya

en: CR
tr: Kosta Rika

en: CU
tr: Küba

en: CV
tr: Yeşil Burun Adaları

en: CW
tr: Curaçao

en: CX
tr: Christmas Adası

en: CY
tr: K.K.T.C.

en: CZ
tr: Çek Cumhuriyeti

en: DE
tr: Almanya

en: DJ
tr: Cibuti

en: DK
tr: Danimarka

en: DM
tr: Dominika

en: DO
tr: Dominik Cumhuriyeti

en: DZ
tr: Cezayir

en: EC
tr: Ekvador

en: EE
tr: Estonya

en: EG
tr: Mısır

en: EH
tr: Batı Sahra

en: ER
tr: Eritre

en: ES
tr: İspanya

en: ET
tr: Etiyopya

en: FI
tr: Finlandiya

en: FJ
tr: Fiji

en: FK
tr: Falkland Adaları (Malvinas)

en: FM
tr: Mikronezya Federal Devletleri

en: FO
tr: Faroe Adaları

en: FR
tr: Fransa

en: GA
tr: Gabon

en: GB
tr: Birleşik Krallık

en: GD
tr: Grenada

en: GE
tr: Gürcistan

en: GF
tr: Fransız Guyanası

en: GG
tr: Guernsey

en: GH
tr: Gana

en: GI
tr: Cebelitarık

en: GL
tr: Grönland

en: GM
tr: Gambiya

en: GN
tr: Gine

en: GP
tr: Guadeloupe

en: GQ
tr: Ekvator Ginesi

en: GR
tr: Yunanistan

en: GS
tr: Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları

en: GT
tr: Guatemala

en: GU
tr: Guam

en: GW
tr: Gine-Bissau

en: GY
tr: Guyana

en: HK
tr: Hong Kong

en: HM
tr: Heard Adası ve McDonald Adaları

en: HN
tr: Honduras

en: HR
tr: Hırvatistan

en: HT
tr: Haiti

en: HU
tr: Macaristan

en: ID
tr: Endonezya

en: IE
tr: İrlanda

en: IL
tr: İsrail

en: IM
tr: Man Adası

en: IN
tr: Hindistan

en: IO
tr: Britanya Hint Okyanusu Toprakları

en: IQ
tr: Irak

en: IR
tr: İran İslam Cumhuriyeti

en: IS
tr: İzlanda

en: IT
tr: İtalya

en: JE
tr: Jersey

en: JM
tr: Jamaika

en: JO
tr: Ürdün

en: JP
tr: Japonya

en: KE
tr: Kenya

en: KG
tr: Kırgızistan

en: KH
tr: Kamboçya

en: KI
tr: Kiribati

en: KM
tr: Komorlar

en: KN
tr: Saint Kitts ve Nevis

en: KP
tr: Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti

en: KR
tr: Kore Cumhuriyeti

en: KW
tr: Kuveyt

en: KY
tr: Cayman Adaları

en: KZ
tr: Kazakistan

en: LA
tr: Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti

en: LB
tr: Lübnan

en: LC
tr: Saint Lucia

en: LI
tr: Lihtenştayn

en: LK
tr: Sri Lanka

en: LR
tr: Liberya

en: LS
tr: Lesotho

en: LT
tr: Litvanya

en: LU
tr: Lüksemburg

en: LV
tr: Letonya

en: LY
tr: Libya

en: MA
tr: Fas

en: MC
tr: Monako

en: MD
tr: Moldova Cumhuriyeti

en: ME
tr: Karadağ

en: MF
tr: Aziz Martin (Fransız bölümü)

en: MG
tr: Madagaskar

en: MH
tr: Marshall Adaları

en: MK
tr: Makedonya

en: ML
tr: Mali

en: MM
tr: Myanmar

en: MN
tr: Moğolistan

en: MO
tr: Makao

en: MP
tr: Kuzey Mariana Adaları

en: MQ
tr: Martinik

en: MR
tr: Moritanya

en: MS
tr: Montserrat

en: MT
tr: Malta

en: MU
tr: Mauritius

en: MV
tr: Maldivler

en: MW
tr: Malavi

en: MX
tr: Meksika

en: MY
tr: Malezya

en: MZ
tr: Mozambik

en: NA
tr: Namibya

en: NC
tr: Yeni Kaledonya

en: NE
tr: Nijer

en: NF
tr: Norfolk Adası

en: NG
tr: Nijerya

en: NI
tr: Nikaragua

en: NL
tr: Hollanda

en: NO
tr: Norveç

en: NP
tr: Nepal

en: NR
tr: Nauru

en: NU
tr: Niue

en: NZ
tr: Yeni Zelanda

en: OM
tr: Umman

en: PA
tr: Panama

en: PE
tr: Peru

en: PF
tr: Fransız Polinezyası

en: PG
tr: Papua Yeni Gine

en: PH
tr: Filipinler

en: PK
tr: Pakistan

en: PL
tr: Polonya

en: PM
tr: Saint Pierre ve Miquelon

en: PN
tr: Pitcairn

en: PR
tr: Porto Riko

en: PS
tr: Filistin Devleti

en: PT
tr: Portekiz

en: PW
tr: Palau

en: PY
tr: Paraguay

en: QA
tr: Katar

en: RE
tr: Reunion

en: RO
tr: Romanya

en: RS
tr: Sırbistan

en: RU
tr: Rusya Federasyonu

en: RW
tr: Ruanda

en: SA
tr: Suudi Arabistan

en: SB
tr: Solomon Adaları

en: SC
tr: Seyşeller

en: SD
tr: Sudan

en: SE
tr: İsveç

en: SG
tr: Singapur

en: SH
tr: Saint Helena, Ascension ve Tristan da Cunha

en: SI
tr: Slovenya

en: SJ
tr: Svalbard ve Jan Mayen

en: SK
tr: Slovakya

en: SL
tr: Sierra Leone

en: SM
tr: San Marino

en: SN
tr: Senegal

en: SO
tr: Somali

en: SR
tr: Surinam

en: SS
tr: Güney Sudan

en: ST
tr: Sao Tome ve Principe

en: SV
tr: El Salvador

en: SX
tr: Saint Martin (Hollanda bölüm)

en: SY
tr: Suriye Arap Cumhuriyeti

en: SZ
tr: Svaziland

en: TC
tr: Turks ve Caicos Adaları

en: TD
tr: Çad

en: TF
tr: Fransız Güney ve Antarktika Toprakları

en: TG
tr: Togo

en: TH
tr: Tayland

en: TJ
tr: Tacikistan

en: TK
tr: Tokelau

en: TL
tr: Doğu Timor

en: TM
tr: Türkmenistan

en: TN
tr: Tunus

en: TO
tr: Tonga

en: TR
tr: Türkiye

en: TT
tr: Trinidad ve Tobago

en: TV
tr: Tuvalu

en: TW
tr: Tayvan

en: TZ
tr: Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti

en: UA
tr: Ukrayna

en: UG
tr: Uganda

en: UM
tr: Amerika Birleşik Devletleri Küçük Dış Adaları

en: US
tr: Birleşik Devletler

en: UY
tr: Uruguay

en: UZ
tr: Özbekistan

en: VA
tr: Vatikan (Kutsal Makam)

en: VC
tr: Saint Vincent ve Grenadinler

en: VE
tr: Venezuela

en: VG
tr: Virgin Adaları, İngiliz

en: VI
tr: Virgin Adaları, ABD

en: VN
tr: Vietnam

en: VU
tr: Vanuatu

en: WF
tr: Wallis ve Futuna Adaları

en: WS
tr: Samoa

en: YE
tr: Yemen

en: YT
tr: Mayotte

en: ZA
tr: Güney Afrika

en: ZM
tr: Zambiya

en: ZW
tr: Zimbabve
