aimeos-core - en to ru translation catalogue (249 entries)

en: AD
ru: Андорра

en: AE
ru: Объединённые Арабские Эмираты

en: AF
ru: Афганистан

en: AG
ru: Антигуа и Барбуда

en: AI
ru: Ангилья

en: AL
ru: Албания

en: AM
ru: Армения

en: AO
ru: Ангола

en: AQ
ru: Антарктика

en: AR
ru: Аргентина

en: AS
ru: Американское Самоа

en: AT
ru: Австрия

en: AU
ru: Австралия

en: AW
ru: Аруба

en: AX
ru: Аландские острова

en: AZ
ru: Азербайджан

en: BA
ru: Босния и Герцеговина

en: BB
ru: Барбадос

en: BD
ru: Бангладеш

en: BE
ru: Белгия

en: BF
ru: Буркина Фасо

en: BG
ru: Болгария

en: BH
ru: Бахрейн

en: BI
ru: Бурунди

en: BJ
ru: Бенин

en: BL
ru: Остров святого Бартоломея

en: BM
ru: Бермудские острова

en: BN
ru: Бруней-Даруссалам

en: BO
ru: Многонациона́льное Госуда́рство Боли́вия

en: BQ
ru:  Бонэйр, Саба и Синт-Эстатиус

en: BR
ru: Бразилия

en: BS
ru: Багамские Острова

en: BT
ru: Бутан

en: BV
ru: Остров Буве

en: BW
ru: Ботсвана

en: BY
ru: Белоруссия

en: BZ
ru: Белиз

en: CA
ru: Канада

en: CC
ru: Кокосовые (Килинг) острова

en: CD
ru: Демократическая Республика Конго

en: CF
ru: Центральноафриканская Республика

en: CG
ru: Конго

en: CH
ru: Швейцария

en: CI
ru: Кот-д’Ивуар

en: CK
ru: Кука острова

en: CL
ru: Чили

en: CM
ru: Камерун

en: CN
ru: Китай

en: CO
ru: Колумбия

en: CR
ru: Коста-Рика

en: CU
ru: Куба

en: CV
ru: Кабо-Верде

en: CW
ru: Кюрасао

en: CX
ru: Рождества остров

en: CY
ru: Кипр

en: CZ
ru: Чешская Республика

en: DE
ru: Германия

en: DJ
ru: Джибути

en: DK
ru: Дания

en: DM
ru: Доминика

en: DO
ru: Доминиканская республика

en: DZ
ru: Алжир

en: EC
ru: Эквадор

en: EE
ru: Эстония

en: EG
ru: Египет

en: EH
ru: Западная сахара

en: ER
ru: Эритрея

en: ES
ru: Испания

en: ET
ru: Эфиопия

en: FI
ru: Финляндия

en: FJ
ru: Фиджи

en: FK
ru: Фолклендские (Мальвинские) острова

en: FM
ru: Федеративные Штаты Микронезии

en: FO
ru: Фарерские острова

en: FR
ru: Франция

en: GA
ru: Габон

en: GB
ru: Великобритания

en: GD
ru: Гренада

en: GE
ru: Грузия

en: GF
ru: Французская Гвиана

en: GG
ru: Гернси

en: GH
ru: Гана

en: GI
ru: Гибралтар

en: GL
ru: Гренландия

en: GM
ru: Гамбия

en: GN
ru: Гвинея

en: GP
ru: Гваделупа

en: GQ
ru: Экваториальная гвинея

en: GR
ru: Греция

en: GS
ru: Южная Георгия и Южные Сандвичевы острова

en: GT
ru: Гватемала

en: GU
ru: Гуам

en: GW
ru: Гвинея-Бисау

en: GY
ru: Гайана

en: HK
ru: Гонгконг

en: HM
ru: Остров Херд и острова Макдональд

en: HN
ru: Гондурас

en: HR
ru: Хорватия

en: HT
ru: Гаити

en: HU
ru: Венгрия

en: ID
ru: Индонезия

en: IE
ru: Ирландия

en: IL
ru: Израиль

en: IM
ru: Остров Мэн

en: IN
ru: Индия

en: IO
ru: Британская территория в Индийском океане

en: IQ
ru: Ирак

en: IR
ru: Исламская Республика Иран

en: IS
ru: Исландия

en: IT
ru: Италия

en: JE
ru: Джерси

en: JM
ru: Ямайка

en: JO
ru: Иордания

en: JP
ru: Япония

en: KE
ru: Кения

en: KG
ru: Киргизия

en: KH
ru: Камбоджиа

en: KI
ru: Кирибати

en: KM
ru: Коморские острова

en: KN
ru: Сент-Китс и Невис

en: KP
ru: Корейская Народно-Демократическая Республика

en: KR
ru: Республика Корея

en: KW
ru: Кувейт

en: KY
ru: Каймановы острова

en: KZ
ru: Казахстан

en: LA
ru: Лаосская Народно-Демократическая Республика

en: LB
ru: Ливан

en: LC
ru: Сент-Люсия

en: LI
ru: Лихтенштейн

en: LK
ru: Шри-Ланка

en: LR
ru: Либерия

en: LS
ru: Лесотто

en: LT
ru: Литва

en: LU
ru: Люксембург

en: LV
ru: Латвия

en: LY
ru: Ливия

en: MA
ru: Марокко

en: MC
ru: Монако

en: MD
ru: Республика Молдова

en: ME
ru: Черногория

en: MF
ru: Сен-Мартен (заморское сообщество Франции)

en: MG
ru: Мадагаскар

en: MH
ru: Маршаловы острова

en: MK
ru: Македония

en: ML
ru: Мали

en: MM
ru: Мьянма

en: MN
ru: Монголия

en: MO
ru: Макао

en: MP
ru: Северные Марианские острова

en: MQ
ru: Мартиника

en: MR
ru: Мавритания

en: MS
ru: Монтсеррат

en: MT
ru: Мальта

en: MU
ru: Маврикий

en: MV
ru: Мальдивы

en: MW
ru: Малави

en: MX
ru: Мехико

en: MY
ru: Малайзия

en: MZ
ru: Мозамбик

en: NA
ru: Намибия

en: NC
ru: Новая каледония

en: NE
ru: Нигер

en: NF
ru: Норфолк остров

en: NG
ru: Нигерия

en: NI
ru: Никрагуа

en: NL
ru: Нидерланды

en: NO
ru: Норвегия

en: NP
ru: Непал

en: NR
ru: Науру

en: NU
ru: Ниуэ

en: NZ
ru: Новая Зеландия

en: OM
ru: Оман

en: PA
ru: Панама

en: PE
ru: Перу

en: PF
ru: Французская Полинезия

en: PG
ru: Папуа-Новая Гвинея

en: PH
ru: Филиппины

en: PK
ru: Пакистан

en: PL
ru: Польша

en: PM
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: PN
ru: Питкэрн острова

en: PR
ru: Пуэрто-Рико

en: PS
ru: Государство Палестина

en: PT
ru: Португалия

en: PW
ru: Палау

en: PY
ru: Парагвай

en: QA
ru: Катар

en: RE
ru: Реюньон

en: RO
ru: Румыния

en: RS
ru: Сербия

en: RU
ru: Российская Федерация

en: RW
ru: Руанда

en: SA
ru: Саудовская Аравия

en: SB
ru: Соломоновы Острова

en: SC
ru: Сейшельские Острова

en: SD
ru: Судан

en: SE
ru: Швеция

en: SG
ru: Сингапур

en: SH
ru: Острова Святой Елены, Вознесения и Тристан-да-Кунья

en: SI
ru: Словения

en: SJ
ru: Шпицберген и Ян-Майен

en: SK
ru: Словакия

en: SL
ru: Сьерра-Леоне

en: SM
ru: Сан-Марино

en: SN
ru: Сенегал

en: SO
ru: Сомали

en: SR
ru: Суринам

en: SS
ru: Южный Судан

en: ST
ru: Сан-Томе и Принсипи

en: SV
ru: Сальвадор

en: SX
ru: Синт-Мартен (территория Нидерландов)

en: SY
ru: Сирийская Арабская Республика

en: SZ
ru: Свазиленд

en: TC
ru: Острова Тёркс и Кайкос

en: TD
ru: Чад

en: TF
ru: Французские Южные территории

en: TG
ru: Того

en: TH
ru: Таиланд

en: TJ
ru: Таджикистан

en: TK
ru: Токелау

en: TL
ru: Тимор-Лешти

en: TM
ru: Туркменистан

en: TN
ru: Тунис

en: TO
ru: Тонга

en: TR
ru: Турция

en: TT
ru: Тринидад и Тобаго

en: TV
ru: Тувалу

en: TW
ru: Тайвань

en: TZ
ru: Объединённая Республика Танзания

en: UA
ru: Украина

en: UG
ru: Уганда

en: UM
ru: США Внешние Малые Острова

en: US
ru: Соединённые Штаты

en: UY
ru: Уругвай

en: UZ
ru: Узбекистан

en: VA
ru: Ватикан (Святой Престол)

en: VC
ru: Сент-Винсент и Гренадины

en: VE
ru: Боливарианская Республика Венесуэла

en: VG
ru: Виргинские Острова (Великобритания)

en: VI
ru: Виргинские Острова (США)

en: VN
ru: Вьетнам

en: VU
ru: Вануату

en: WF
ru: Уоллис и Футуна

en: WS
ru: Самоа

en: YE
ru: Йемен

en: YT
ru: Майотта

en: ZA
ru: Южная Африка

en: ZM
ru: Замбия

en: ZW
ru: Зимбабве
