aimeos-core - en to hu translation catalogue (249 entries)

en: AD
hu: Andorra

en: AE
hu: Egyesült Arab Emírségek

en: AF
hu: Afganisztán

en: AG
hu: Antigua és Barbuda

en: AI
hu: Anguilla

en: AL
hu: Albánia

en: AM
hu: Örményország

en: AO
hu: Angola

en: AQ
hu: Antarktisz

en: AR
hu: Argentína

en: AS
hu: Amerikai Szamoa

en: AT
hu: Ausztria

en: AU
hu: Ausztrália

en: AW
hu: Aruba

en: AX
hu: Aland-szigetek

en: AZ
hu: Azerbajdzsán

en: BA
hu: Bosznia és Hercegovina

en: BB
hu: Barbados

en: BD
hu: Banglades

en: BE
hu: Belgium

en: BF
hu: Burkina Faso

en: BG
hu: Bulgária

en: BH
hu: Bahrein

en: BI
hu: Burundi

en: BJ
hu: Benin

en: BL
hu: Saint-Barthélemy

en: BM
hu: Bermuda

en: BN
hu: Brunei

en: BO
hu: Bolívia

en: BQ
hu: Karibi Hollandia

en: BR
hu: Brazília

en: BS
hu: Bahamák

en: BT
hu: Bhután

en: BV
hu: Bouvet-sziget

en: BW
hu: Botswana

en: BY
hu: Fehéroroszország

en: BZ
hu: Belize

en: CA
hu: Kanada

en: CC
hu: Kókusz (Keeling)-szigetek

en: CD
hu: Kongói Demokratikus Köztársaság

en: CF
hu: Közép-Afrikai Köztársaság

en: CG
hu: Kongó

en: CH
hu: Svájc

en: CI
hu: Elefántcsontpart

en: CK
hu: Cook-szigetek

en: CL
hu: Chile

en: CM
hu: Kamerun

en: CN
hu: Kína

en: CO
hu: Kolumbia

en: CR
hu: Costa Rica

en: CU
hu: Kuba

en: CV
hu: Zöld-foki Köztársaság

en: CW
hu: Curaçao

en: CX
hu: Karácsony-sziget

en: CY
hu: Ciprus

en: CZ
hu: Cseh Köztársaság

en: DE
hu: Németország

en: DJ
hu: Dzsibuti

en: DK
hu: Dánia

en: DM
hu: Dominikai Közösség

en: DO
hu: Dominikai Köztársaság

en: DZ
hu: Algéria

en: EC
hu: Ecuador

en: EE
hu: Észtország

en: EG
hu: Egyiptom

en: EH
hu: Nyugat-Szahara

en: ER
hu: Eritrea

en: ES
hu: Spanyolország

en: ET
hu: Etiópia

en: FI
hu: Finnország

en: FJ
hu: Fidzsi-szigetek

en: FK
hu: Falkland-szigetek

en: FM
hu: Mikronéziai

en: FO
hu: Feröer

en: FR
hu: Franciaország

en: GA
hu: Gabon

en: GB
hu: Nagy-Britannia

en: GD
hu: Grenada

en: GE
hu: Grúzia

en: GF
hu: Francia Guyana

en: GG
hu: Guernsey

en: GH
hu: Ghána

en: GI
hu: Gibraltár

en: GL
hu: Grönland

en: GM
hu: Gambia

en: GN
hu: Guinea

en: GP
hu: Guadeloupe

en: GQ
hu: Egyenlítői-Guinea

en: GR
hu: Görögország

en: GS
hu: Déli-Georgia és Déli-Sandwich-szigetek

en: GT
hu: Guatemala

en: GU
hu: Guam

en: GW
hu: Bissau-Guinea

en: GY
hu: Guyana

en: HK
hu: Hong Kong

en: HM
hu: Heard-sziget és McDonald-szigetek

en: HN
hu: Honduras

en: HR
hu: Horvátország

en: HT
hu: Haiti

en: HU
hu: Magyarország

en: ID
hu: Indonézia

en: IE
hu: Írország

en: IL
hu: Izrael

en: IM
hu: Man

en: IN
hu: India

en: IO
hu: Brit Indiai-óceáni Terület

en: IQ
hu: Irak

en: IR
hu: Irán

en: IS
hu: Izland

en: IT
hu: Olaszország

en: JE
hu: Jersey

en: JM
hu: Jamaica

en: JO
hu: Jordánia

en: JP
hu: Japán

en: KE
hu: Kenya

en: KG
hu: Kirgizisztán

en: KH
hu: Kambodzsa

en: KI
hu: Kiribati

en: KM
hu: Comore-szigetek

en: KN
hu: Saint Kitts és Nevis

en: KP
hu: Észak-Korea

en: KR
hu: Dél-Korea

en: KW
hu: Kuvait

en: KY
hu: Kajmán-szigetek

en: KZ
hu: Kazahsztán

en: LA
hu: Laosz

en: LB
hu: Libanon

en: LC
hu: Saint Lucia

en: LI
hu: Liechtenstein

en: LK
hu: Srí Lanka

en: LR
hu: Libéria

en: LS
hu: Lesotho

en: LT
hu: Litvánia

en: LU
hu: Luxemburg

en: LV
hu: Lettország

en: LY
hu: Líbia

en: MA
hu: Marokkó

en: MC
hu: Monaco

en: MD
hu: Moldova

en: ME
hu: Montenegró

en: MF
hu: Szent Márton-sziget

en: MG
hu: Madagaszkár

en: MH
hu: Marshall-szigetek

en: MK
hu: Macedónia

en: ML
hu: Mali

en: MM
hu: Mianmar

en: MN
hu: Mongólia

en: MO
hu: Makaó

en: MP
hu: Északi-Mariana-szigetek

en: MQ
hu: Martinique

en: MR
hu: Mauritánia

en: MS
hu: Montserrat

en: MT
hu: Málta

en: MU
hu: Mauritius

en: MV
hu: Maldív-szigetek

en: MW
hu: Malawi

en: MX
hu: Mexikó

en: MY
hu: Malajzia

en: MZ
hu: Mozambik

en: NA
hu: Namíbia

en: NC
hu: Új-Kaledónia

en: NE
hu: Niger

en: NF
hu: Norfolk-sziget

en: NG
hu: Nigéria

en: NI
hu: Nicaragua

en: NL
hu: Hollandia

en: NO
hu: Norvégia

en: NP
hu: Nepál

en: NR
hu: Nauru

en: NU
hu: Niue

en: NZ
hu: Új-Zéland

en: OM
hu: Omán

en: PA
hu: Panama

en: PE
hu: Peru

en: PF
hu: Francia Polinézia

en: PG
hu: Pápua Új-Guinea

en: PH
hu: Fülöp-szigetek

en: PK
hu: Pakisztán

en: PL
hu: Lengyelország

en: PM
hu: Saint-Pierre és Miquelon

en: PN
hu: Pitcairn-szigetek

en: PR
hu: Puerto Rico

en: PS
hu: Palesztin Állam

en: PT
hu: Portugália

en: PW
hu: Palau

en: PY
hu: Paraguay

en: QA
hu: Katar

en: RE
hu: Réunion

en: RO
hu: Románia

en: RS
hu: Szerbia

en: RU
hu: Oroszország

en: RW
hu: Ruanda

en: SA
hu: Szaúd-Arábia

en: SB
hu: Salamon-szigetek

en: SC
hu: Seychelle-szigetek

en: SD
hu: Szudán

en: SE
hu: Svédország

en: SG
hu: Szingapúr

en: SH
hu: Szent Ilona, Ascension és Tristan da Cunha

en: SI
hu: Szlovénia

en: SJ
hu: Svalbard and Jan Mayen

en: SK
hu: Szlovákia

en: SL
hu: Sierra Leone

en: SM
hu: San Marino

en: SN
hu: Szenegál

en: SO
hu: Szomália

en: SR
hu: Suriname

en: SS
hu: Dél-Szudán

en: ST
hu: São Tomé és Príncipe

en: SV
hu: Salvador

en: SX
hu: Sint Maarten

en: SY
hu: Szíria

en: SZ
hu: Svájc

en: TC
hu: Turks- és Caicos-szigetek

en: TD
hu: Csád

en: TF
hu: Francia déli és antarktiszi területek

en: TG
hu: Togo

en: TH
hu: Thaiföld

en: TJ
hu: Tádzsikisztán

en: TK
hu: Tokelau-szigetek

en: TL
hu: Kelet-Timor

en: TM
hu: Türkmenisztán

en: TN
hu: Tunézia

en: TO
hu: Tonga

en: TR
hu: Törökország

en: TT
hu: Trinidad és Tobago

en: TV
hu: Tuvalu

en: TW
hu: Taiwan

en: TZ
hu: Tanzánia

en: UA
hu: Ukrajna

en: UG
hu: Uganda

en: UM
hu: Amerikai Egyesült Államok lakatlan külbirtokai

en: US
hu: Amerikai Egyesült Államok

en: UY
hu: Uruguay

en: UZ
hu: Üzbegisztán

en: VA
hu: Vatikán

en: VC
hu: Saint Vincent és a Grenadine-szigetek

en: VE
hu: Venezuela

en: VG
hu: Brit Virgin-szigetek

en: VI
hu: Amerikai Virgin-szigetek

en: VN
hu: Vietnám

en: VU
hu: Vanuatu

en: WF
hu: Wallis és Futuna

en: WS
hu: Szamoa

en: YE
hu: Jemen

en: YT
hu: Mayotte

en: ZA
hu: Dél-afrikai Köztársaság

en: ZM
hu: Zambia

en: ZW
hu: Zimbabwe
