aimeos-core - en to ja translation catalogue (820 entries)

en: %1$s
    %2$s %3$s
    %5$s %4$s
    %7$s, %6$s
    %8$s, %9$s
    %10$s
    %11$s
    %12$s
ja: %1$s%2$s%3$s%5$s%4$s%7$s%6$s%8$s%9$s%10$s%11$s%12$s

en: %1$s
    %2$s %3$s %4$s %5$s
    %6$s %7$s
    %8$s
    %9$s %10$s
    %11$s
    %12$s
    %13$s
    %14$s
    %15$s
    %16$s
    %17$s
    %18$s
ja: %1$s%2$s%3$s%4$s%5$s%6$s%7$s%8$s%9$s%10$s%11$s%12$s%13$s%14$s%15$s%16$s%17$s%18$s

note: / price format with value (%1$s) and currency (%2$s)
en: %1$s %2$s
ja: %1$s%2$s

en: %1$s (Ctrl+Alt+%2$s)
ja: %1$s(Ctrl+Alt+%2$s)

en: (International) facsimilie number without separation characters, can start with a "+"
ja: (国際)ファクシミリ番号は分離文字なし、"+"で始めることができます。

en: (International) telephone number without separation characters, can start with a "+"
ja: (国際)電話番号は分離文字なし、"+"で始めることができます。

en: Active
ja: 能動

en: Actual current price
ja: 実際の現在の価格

en: Actual price customers can buy the article for on the web site
ja: 顧客がウェブサイト上で記事を購入することができる実際の価格

en: Add
ja: 追加

en: Add filter
ja: フィルタを追加する

en: Add new entry (Ctrl+A)
ja: 新しいエントリを追加 (Ctrl+A)

en: Additional
ja: 追加

en: Additional delivery costs for each item, e.g. $20 for one heavy item will be $100 for five items it total
ja: 各商品の追加送料
    例えば 1つの重いアイテムのための$ 20は、それが合計する5つのアイテムのための$ 100になります

en: Additional information where the customer's apartment can be found
ja: 顧客のアパートを見つけることができる追加情報

en: Additional information where the customer's appartment can be found
ja: 顧客のアパートを見つけることができる追加情報

en: Additional information where the supplier's apartment can be found
ja: 供給者のアパートを見つけることができる追加情報

en: Additional information where the supplier's office can be found
ja: サプライヤーの事務所を見つけることができる追加情報

en: Additional information, e.g. flat number
ja: 追加情報　例：フラット番号

en: Address
ja: 住所

en: Address 1
ja: 住所 1

en: Address 2
ja: 住所 2

en: Address 3
ja: 住所 3

en: Address ID
ja: 住所 ID

en: Address identifier of the customer's house for delivery
ja: 配達のための顧客の家の住所識別子

en: Address identifier of the supplier's house for delivery
ja: 配達のための供給者の家の住所識別子

en: Address identifier of the supplier's office
ja: サプライヤの事務所の住所識別子

en: Addresses
ja: 住所

en: Admin JQAdm type is empty
ja: 管理者JQAdmタイプが空です

en: Advanced
ja: 進歩した

en: Aimeos object not available
ja: Aimeosオブジェクトは利用できません

en: All
ja: すべて

en: All attributes that uniquely define an article, e.g. width, length and color for jeans
ja: 記事を一意に定義するすべての属性 例： ジーンズの幅、長さ、色

en: Allow custom price
ja: カスタム価格を許可する

en: Allow customers to choose themselves how much they want to pay
ja: 顧客が支払う金額を自分で選ぶことを許可する

en: Alphanumeric string that can identify the group uniquely
ja: グループを一意に識別できる英数字の文字列

en: Article description shown by search engines, added to the head section of the product detail page
ja: 検索エンジンで表示される商品説明は商品詳細ページの頭の部分に追加

en: Article specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
ja: 記事固有の設定オプションは、テンプレートのキーと値のペアとして利用できます

en: Associated attributes
ja: 関連付けられた属性

en: Associated customer groups
ja: 関連顧客グループ

en: Associated customers
ja: 関連顧客

en: Associated media
ja: 関連メディア

en: Associated prices
ja: 関連価格

en: Associated products
ja: 関連価格

en: Associated tags
ja: 関連タグ

en: Associated texts
ja: 関連テキスト

en: Attribute
ja: 属性

en: Attribute Lists Type
ja: 属性リストタイプ

en: Attribute Lists Types
ja: 属性リストタイプ

en: Attribute Property Type
ja: 属性プロパティタイプ

en: Attribute Property Types
ja: 属性プロパティタイプ

en: Attribute Type
ja: 属性タイプ

en: Attribute Types
ja: 属性タイプ

en: Attribute name
ja: 属性名

en: Attribute position (optional)
ja: 属性の位置（オプション）

en: Attribute properties that are not shared with other attributes
ja: 他の属性と共有されない属性プロパティ

en: Attribute type
ja: 属性タイプ

note: : Attribute type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Attribute type: {0} ({1})
ja: 属性タイプ: {0} ({1})

note: : Attribute item panel title with attribute label ({0}) and site code ({1)}
en: Attribute: {0} ({1})
ja: 属性: {0} ({1})

en: Attributes
ja: 属性

en: Available attributes
ja: 利用可能な属性

en: Available currency for the current site
ja: 現在のサイトで利用可能な通貨

en: Available customer groups
ja: 利用可能な顧客グループ

en: Available customers
ja: 利用可能な顧客

en: Available intervals in the front-end
ja: フロントエンドで使用可能な間隔

en: Available language for the current site
ja: 現在のサイトで利用可能な言語

en: Available media
ja: 利用可能なメディア

en: Available prices
ja: 利用可能な価格

en: Available products
ja: 利用可能な商品

en: Available tags
ja: 利用可能なタグ

en: Available texts
ja: 利用可能なテキスト

en: Back
ja: 戻り

en: Back in stock
ja: 再入荷

en: Base ID
ja: ベースID

en: Basic
ja: 基本的な

en: Basket
ja: バスケット

en: Billing address
ja: 請求先住所

en: Birthday
ja: お誕生日

en: Birthday of the customer
ja: 顧客の誕生日

en: Bug or suggestion?
ja: バグや提案?

en: Bundles
ja: バンドル

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Cache item details
ja: 項目の詳細をキャッシュする

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel and return to list
ja: キャンセルしてリストに戻る

en: Catalog
ja: カタログ

en: Catalog Lists Type
ja: カタログリストタイプ

en: Catalog Lists Types
ja: カタログリストタイプ

en: Catalog Types
ja: カタログタイプ

note: : Catalog item panel title with catalog label ({0}) and site code ({1)}
en: Catalog: {0} ({1})
ja: カタログ: {0} ({1})

en: Categories
ja: カテゴリ

en: Categories the product can be found in by the user on the web site
ja: 商品がウェブサイト上のユーザによって見つけられるカテゴリ

en: Categories the product will be shown for in the promotional section
ja: プロモーションセクションに商品が表示されるカテゴリ

en: Category name
ja: カテゴリ名

en: Category specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
ja: カテゴリ固有の設定オプションは、テンプレートのキーと値のペアとして使用できます

en: Characteristics
ja: 特性

en: Choose file
ja: ファイルを選ぶ

en: City
ja: 都市

en: City name (required)
ja: 都市名（必須）

en: City or town name (required)
ja: 市または町の名前（必須）

en: Class "%1$s" does not implement "%2$s"
ja: クラス「%1$s」は、「%2$s」を実行しません

en: Class "%1$s" does not implement interface "%2$s"
ja: クラス "%1$s"はインターフェイス "%2$s"を実行しません

en: Class "%1$s" not available
ja: "%1$s"クラスは利用できません

en: Class "%1$s" not found
ja: クラス "%1$s"が見つかりません

en: Clear
ja: クリア

en: Click to upload
ja: クリックしてアップロードする

en: Close
ja: 閉じる

en: Code
ja: コード

en: Code to uniquely identify the site
ja: サイトを一意に識別するコード

en: Code to uniquely identify the site, renaming is dangerous!
ja: サイトを一意に識別するためのコード、改名は危険です！

en: Codes
ja: コード

en: Columns
ja: 列

en: Comment
ja: コメント

en: Communication
ja: コミュニケーション

en: Company
ja: 会社

en: Company details
ja: 会社の詳細

en: Company name
ja: 会社名

en: Company name (optional)
ja: 会社名（オプション）

en: Config
ja: 設定

en: Configurable
ja: 設定可能な

en: Configuration
ja: 設定

en: Configuration options, will be available as key/value pairs in the list item
ja: 設定オプションは、リスト項目のキー/値のペアとして使用できます

en: Content
ja: 内容

en: Copy
ja: コピー

en: Copy this entry
ja: このエントリをコピーする

en: Costs
ja: 費用

en: Costs per item
ja: 1項目あたりの費用

en: Could not upload file. Please notify your administrator
ja: ファイルをアップロードできませんでした。 管理者に通知してください

en: Count
ja: カウント

en: Country
ja: 国

en: Country ID
ja: 国ID

en: Country code
ja: 国コード

en: Country code (required)
ja: 国コード（必須）

en: Country specific tax rate to calculate and display the included tax (B2C) or add the tax if required (B2B)
ja: 税金（B2C）を計算して表示するか、必要に応じて税金を追加するための国別税率（B2B）

en: Country state code (optional)
ja: 国の州のコード（オプション）

en: Country state, e.g. "NY"
ja: 国の州 "NY"

en: Coupon
ja: クーポン

en: Coupon code
ja: クーポンコード

note: : Coupon code item panel title with coupon code ({0}) and site code ({1)}
en: Coupon code: {0} ({1})
ja: クーポンコード：{0}（{1}）

en: Coupon provider or coupon decorator configuration name
ja: クーポンプロバイダまたはクーポンデコレータのコンフィグレーション名

note: : Coupon item panel title with coupon label ({0}) and site code ({1)}
en: Coupon: {0} ({1})
ja: クーポン：{0}（{1}）

en: Coupons
ja: クーポン

en: Created
ja: 作成した

en: Currencies
ja: 通貨

en: Currency
ja: 通貨

en: Currency (required)
ja: 通貨（必須）

en: Custom
ja: 関税

en: Customer
ja: 顧客

en: Customer ID
ja: 顧客 ID

en: Customer Lists Type
ja: 顧客リストタイプ

en: Customer Lists Types
ja: 顧客リストタイプ

en: Customer Property Type
ja: 顧客プロパティタイプ

en: Customer Property Types
ja: 顧客プロパティタイプ

en: Customer Types
ja: 顧客タイプ

note: : Customer address item panel title with customer name ({0}) and site code ({1)}
en: Customer address: {0} ({1})
ja: 顧客の住所：{0}（{1}）

en: Customer comment (optional)
ja: 顧客コメント（オプション）

en: Customer e-mail address
ja: 顧客の電子メールアドレス

note: : Customer group item panel title with customer name ({0}) and site code ({1)}
en: Customer group: {0} ({1})
ja: 顧客グループ：{0}（{1}）

en: Customer password
ja: 顧客のパスワード

en: Customer properties that are not shared with other customers
ja: 他の顧客と共有されていない顧客のプロパティ

note: : Customer item panel title with customer label ({0}) and site code ({1)}
en: Customer: {0} ({1})
ja: 顧客：{0}（{1}）

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Date
ja: 日付

en: Date back
ja: 戻る日付

en: Date of the last delivery status change
ja: 最後の配達日のステータス変化

en: Date of the last payment status change
ja: 最終支払日のステータス変化

en: Date the subscription ends
ja: サブスクリプション終了日

en: Days
ja: 日

en: Default
ja: デフォルト

en: Delete
ja: 削除

en: Delete items?
ja: 商品を削除しますか？

en: Delete this entry
ja: このエントリを削除する

en: Delivery
ja: 配達

en: Delivery address
ja: 配達先

en: Delivery costs for the whole order or additional costs for payment options
ja: 注文全体の配達コストまたは 支払いオプションの追加費用

en: Delivery date
ja: 配達日

en: Delivery status
ja: 配達状況

en: Delivery types
ja: 配達タイプ

en: Description of the text content if it's in a foreign language
ja: テキストコンテンツが外国語である場合の説明

en: Descritive name of the currency
ja: 通貨の記述名

en: Descritive name of the language
ja: 言語の記述名

en: Descritive name of the site
ja: サイトの記述名

en: Details
ja: 詳細

en: Display field is empty
ja: 表示フィールドが空です

en: Domain
ja: ドメイン

en: Domain (required)
ja: ドメイン（必須）

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download this file
ja: このファイルをダウンロードする

en: Duplicate entry (Ctrl+D)
ja: 複製のエントリ (Ctrl+D)

en: E-Mail
ja: 電子メイル

en: E-Mail address (required)
ja: 電子メールアドレス（必須）

en: E-Mail, e.g. me@example.com (required)
ja: 電子メール、例えば。 me@example.com（必須）

en: E-mail
ja: 電子メイル

en: E-mail address (optional)
ja: 電子メールアドレス（オプション）

en: E-mail address that belongs to the address
ja: 住所に属する電子メールアドレス

en: EAN, SKU or article number (required)
ja: EAN、SKUまたは品目番号（必須）

en: Edit
ja: 編集

en: Edit this entry
ja: このエントリを編集する

en: Editor
ja: 編集者

en: Email
ja: 電子メイル

en: End date
ja: 終了日

en: End date (optional)
ja: 終了日（オプション）

en: Error
ja: エラー

en: Excl. tax
ja: 税金を除く

en: Execution order of the plugins
ja: プラグインの実行順序

en: Expert
ja: エキスパート

en: Expert mode
ja: エキスパートモード

en: Expires
ja: 失効

en: Export
ja: 輸出

en: Export successful
ja: 輸出成功

en: Facility
ja: 施設

en: Facsimile
ja: ファクシミリ

en: Facsimile number (optional)
ja: ファクシミリ番号（オプション）

en: Facsimile number, e.g. +155512345
ja: ファクシミリ番号 例 +155512345

en: File
ja: ファイル

en: File URL
ja: ファイルのURL

en: Filter
ja: フィルタ

en: Find category
ja: カテゴリを検索

en: First
ja: 最初

en: First name
ja: ファーストネーム

en: First name (optional)
ja: ファーストネーム （オプション）

en: First name of the person if used in cultures where they are used
ja: それが使われる文化において使われるならば人の名前

en: Firstname
ja: ファーストネーム

en: Floor
ja: 階

en: Floor / Appartment
ja: 階//アパート

en: Floor / Office
ja: 階/事務所

en: Floor and/or apartment (optional)
ja: 階および/またはアパート（オプション）

en: Floor and/or appartment (optional)
ja: 階および/またはアパート（オプション）

en: Floor and/or office (optional)
ja: 階および/または事務所（オプション）

en: Flush
ja: フラッシュ

en: Flush cache?
ja: キャッシュをフラッシュしますか？

en: Full name
ja: 氏名

en: Full name (required)
ja: 氏名（必須）

en: Group
ja: グループ

en: Group label (required)
ja: グループラベル（必須）

en: Group name describing for which members the group is for
ja: グループが属するメンバーを記述するグループ名

en: Height
ja: 高さ

en: Hidden attributes
ja: 非表示の属性

en: Hidden product attributes that are stored with the ordered products
ja: 注文商品に格納されている非表示の商品属性

en: Honorary title
ja: 名誉称号

en: Honorary title (optional)
ja: 名誉称号 (オプション)

en: Honorary titles like Dr., Ph.D, etc.
ja: Dr.、Ph.Dなどの名誉称号

en: House no
ja: 家屋番号

en: House number
ja: 家屋番号

en: House number (optional)
ja: 家屋番号 (オプション)

en: How the customer is addressed in e-mails
ja: 顧客は、どのように電子メールで宛てられますか

en: How the supplier is addressed in e-mails
ja: サプライヤが電子メールでどのように宛てられますか

en: ID of a related invoice, e.g. of a changed or refunded invoice
ja: 関連請求書のID 例えば 変更または払い戻された請求書のID

en: ISO currency code (required)
ja: ISO通貨コード（必須）

en: ISO language code (required)
ja: ISO言語コード（必須）

en: Images
ja: 画像

en: Images will only be shown for that language, useful if the image contains text or is language sepecific
ja: 画像はその言語でのみ表示され、画像にテキストが含まれている場合や言語固有の場合に便利です

en: Import
ja: 輸入

en: Import/Export jobs
ja: 輸入/輸出ジョブ

en: Incl. tax
ja: 税金を含む

en: Info
ja: 情報

en: Insert new entry
ja: 新しいエントリを挿入する

en: Insert new entry (Ctrl+I)
ja: 新しいエントリを挿入する（Ctrl + I）

en: Internal article name, will be used on the web site and for searching only if no other product names in any language exist
ja: 任意の言語で他の商品名が存在しない場合は、ウェブサイトで内部記事名が使用され、検索に使用されます

en: Internal article name, will be used on the web site if no product name for the language is available
ja: 言語の商品名がない場合は、内部記事名がウェブサイトで使用されます

en: Internal attribute name, will be used on the web site if no name for the language is available
ja: 言語の名前がない場合は、内部属性名がウェブサイトで使用されます

en: Internal category name, will be used on the web site if no name for the language is available
ja: 言語の名前がない場合、内部カテゴリ名がウェブサイトで使用されます

en: Internal name
ja: 内部名

en: Internal name (required)
ja: 内部名（必須）

en: Internal type name shown in the administration interface
ja: 管理インターフェースに表示される内部タイプ名

en: Interval
ja: 間隔

en: Interval (required)
ja: 間隔（必須）

en: Invalid action "{0}"
ja: 無効な行動 "{0}"

en: Invalid characters in class name "%1$s"
ja: クラス名 "%1$s"に無効な文字があります

en: Invalid characters in client name "%1$s"
ja: クライアント名 "1%1$s"に無効な文字があります

en: Invalid class name "%1$s"
ja: 無効なクラス名 "%1$s"

en: Invalid data
ja: 無効なデータ

en: Invalid domain "%1$s"
ja: 無効なドメイン "%1$s"

en: Invalid factory "%1$s"
ja: 無効なファクトリ "%1$s"

en: Invalid value for configuration key "{0}"
ja: 構成キー "{0}"の値が無効です

en: Invoice
ja: 請求書

en: Item deleted successfully
ja: 項目が正常に削除された

en: Item position within the same type
ja: 同じタイプ内の項目の位置

en: Item saved successfully
ja: 項目が正常に保存された

en: Job item details
ja: ジョブアイテムの詳細

en: Jobs
ja: ジョブ

en: Keywords for search engines, added to the head section of the category page
ja: 検索エンジンのためのキーワードは、カテゴリページの先頭に追加されます

en: Keywords for search engines, added to the head section of the product detail page
ja: 検索エンジンのためのキーワードは、商品詳細ページの先頭に追加されます

en: Label
ja: ラベル

en: Label (required)
ja: ラベル（必須）

en: Label describing the interval, will be used if no name is available
ja: 名前がない場合、間隔を記述するラベルが使用されます

en: Label will be used if empty but then there must be no name for all languages. Otherwise, items will not be shown when sorting by name
ja: 空の場合はラベルが使用されますが、すべての言語に名前が付いていない必要があります。そうでなければ、名前で並べ替えると項目は表示されません

en: Language
ja: 言語

en: Language (required)
ja: 言語（必須）

en: Language ID
ja: 言語ID

en: Language of the entered text
ja: 入力されたテキストの言語

en: Languages
ja: 言語

en: Last
ja: 最終

en: Last delivery status of the invoice
ja: 請求書の最終配達ステータス

en: Last delivery status of the order
ja: 注文の最終配達ステータス

en: Last modified
ja: 最終更新日

en: Last name
ja: 名字

en: Last name (required)
ja: 名字（必須）

en: Last name of the person or full name in cultures where no first names are used
ja: ファーストネームを使用しない文化の場合は、その人の名字または氏名を使用してください

en: Last payment status of the invoice
ja: 請求書の最終支払いステータス

en: Last payment status of the order
ja: 注文の最終支払いステータス

en: Lastname
ja: 名字

en: Latest orders
ja: 最新の注文

en: Length
ja: 長さ

en: List
ja: リスト

en: List ID
ja: リストID

en: List Status
ja: リストの状態

en: List creation time
ja: リスト作成時間

en: List editor
ja: リスト 編集者

en: List end date
ja: リスト終了日

en: List item details
ja: リスト項目の詳細

en: List modification time
ja: リスト修正時間

en: List of articles that should be sold as one product, often at a reduced price
ja: 1つの商品として、しばしば安い価格で販売されるべき記事のリスト

en: List of products often bought together
ja: 一緒に購入されることが多い商品のリスト

en: List of suggested products
ja: 推奨商品のリスト

en: List position
ja: リストの位置

en: List start date
ja: リスト開始日

en: List type
ja: リストタイプ

en: Loading
ja: ローディング

en: Locale
ja: ロケール

note: : Locale currency item panel title with currency label ({0}) and currency code ({1)}
en: Locale currency: {0} ({1})
ja: ロケール通貨：{0}（{1}）

note: : Locale item panel title with site code ({1)}
en: Locale item details ({1})
ja: ロケール項目の詳細（{1}）

note: : Locale language item panel title with language label ({0}) and language code ({1)}
en: Locale language: {0} ({1})
ja: ロケール言語：{0}（{1}）

note: : Locale site item panel title with site label ({0}) and site code ({1)}
en: Locale site: {0} ({1})
ja: ロケールサイト：{0}（{1}）

en: Log
ja: ログ

en: Logs
ja: ログ

en: Long description
ja: 長い説明

en: Media
ja: メディア

en: Media Lists Type
ja: メディアリストタイプ

en: Media Lists Types
ja: メディアリストタイプ

en: Media Property Type
ja: メディアプロパティタイプ

en: Media Property Types
ja: メディアプロパティタイプ

en: Media Type
ja: メディアタイプ

en: Media Types
ja: メディアタイプ

en: Media properties
ja: メディアプロパティ

en: Media type
ja: メディアタイプ

note: : Media type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Media type: {0} ({1})
ja: メディアタイプ：{0}（{1}）

note: : Media item panel title with media label ({0}) and site code ({1)}
en: Media: {0} ({1})
ja: メディア: {0} ({1})

en: Message
ja: メッセージ

en: Meta description
ja: メタ記述

en: Meta keywords
ja: メタキーワード

en: Method
ja: 方法

en: Mimetype
ja: Mimeタイプ

en: Minimum quantity
ja: 最小数量

en: Miss
ja: ミス

en: Modifed
ja: 変更された

en: Modified
ja: 変更された

en: Months
ja: 月

en: More
ja: モア

en: Move this entry up/down
ja: このエントリを上下に移動する

en: Mr
ja: ミスタ

en: Mrs
ja: ミセス

en: Name
ja: 名前

en: Name of the coupon provider class (required)
ja: クーポン・プロバイダー・クラスの名前（必須）

en: Name of the downloaded file when customers saves the file on their computers
ja: 顧客がファイルをコンピュータに保存したときにダウンロードしたファイルの名前

en: Name of the plugin provider class (required)
ja: プラグインプロバイダクラスの名前（必須）

en: Name of the service provider class (required)
ja: サービスプロバイダクラスの名前（必須）

en: New
ja: 新しい

en: Next
ja: 次

en: Next date
ja: 次の日

en: Next date (optional)
ja: 次の日付（オプション）

en: Next date the subscription is renewed
ja: 次回のサブスクリプションは更新されます

en: No error information available
ja: エラー情報はありません

en: No file uploaded for %1$d. new image
ja: %1$dのファイルはアップロードされていません。 新しいイメージ

en: No items
ja: 項目はありません

en: No items found
ja: 項目は見つかりませんでした

en: No items found for "%1$s %2$s %3$s"
ja: "%1$s" "%2$s" "%3$s"のアイテムは見つかりませんでした

en: No view available
ja: 利用可能なビューがありません

en: No voucher
ja: バウチャーなし

en: Non-shared properties for the media item
ja: メディアアイテムの非共有プロパティ

en: Not allowed to access JQAdm "%1$s" client
ja: JQAdm "%1$s"クライアントにアクセスできません

en: Not implemented
ja: 実行されていない

en: Notice
ja: 通知

en: Number of articles currently in stock, leave empty for an unlimited quantity
ja: 現在在庫がある記事の数. 無制限の数量のために空のままにする.

en: Official VAT ID to determine if the tax needs to be billed in invoices
ja: 請求書に課税する必要があるかどうかを判断するための公式VAT ID

en: One provider and zero or more decorator class names separated by commas
ja: 1つのプロバイダと、コンマで区切られた0個以上のデコレータクラス名

en: Option
ja: オプション

en: Optional product components that can be chosen by the customer together with the product
ja: 商品と共に顧客が選択できるオプションの商品コンポーネント

en: Order
ja: 注文

en: Order item details
ja: 注文項目の詳細

en: Order of the language/currency combinations
ja: 言語/通貨の組み合わせの順序

en: Order of the service options in the checkout process
ja: チェックアウトプロセスにおけるサービスオプションの順序

en: Order of the types in the frontend
ja: フロントエンドのタイプの順序

en: Order product ID
ja: 商品IDを注文する

en: Order totals
ja: 注文総額

en: Orders
ja: 注文

en: Orders by day
ja: 1日の注文

en: Orders by hour
ja: 時間別注文

en: Orders by payment status
ja: 支払いステータス別の注文

en: Orders by weekday
ja: 平日の注文

en: Overview
ja: 概要

en: Overwrite the existing file and customers bought it in the past can then download the new content too
ja: 既存のファイルを上書きし、過去に購入した顧客は新しいコンテンツをダウンロードすることができます

en: Page %1$d of %2$d
ja: %2$d のページ%1$d

en: Page description shown by search engines, added to the head section of the category page
ja: カテゴリページの先頭に追加された検索エンジンによって表示されるページの説明

en: Parameter
ja: パラメータ

en: Password
ja: パスワード

en: Password (required)
ja: パスワードが (必要 )

en: Path
ja: パス

en: Pay costs
ja: 支払コスト

en: Pay date
ja: 支払日

en: Pay name
ja: 支払の名前

en: Pay price
ja: 支払価格

en: Pay rebate
ja: 支払リベート

en: Pay status
ja: 支払い状況

en: Payment
ja: 支払い

en: Payment date
ja: 支払期日

en: Payment status
ja: 支払い状況

en: Payment type
ja: 支払いのタイプ

en: Payment types
ja: 支払いのタイプ

en: Permission denied
ja: 許可は拒まれます

en: Personal data
ja: 個人データ

en: Phone
ja: 電話

en: Physical values
ja: 物理的な値

en: Please recheck your data
ja: あなたのデータを再チェックしてください

en: Please save the coupon first before you can add codes
ja: コードを追加する前にまずクーポンを保存してください

en: Please select
ja: 選んでください

en: Please select an item on the right side and add it via drag and drop to this list.
ja: 右側の項目を選択し、このリストにドラッグ＆ドロップで追加してください。

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Plugin Type
ja: プラグインのタイプ

en: Plugin Types
ja: プラグインのタイプ

en: Plugin position (required)
ja: プラグインの位置（必須）

en: Plugin provider or plugin decorator configuration name
ja: プラグインプロバイダまたはプラグインデコレータの設定名

en: Plugin type
ja: プラグインのタイプ

note: : Plugin type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Plugin type: {0} ({1})
ja: プラグインのタイプ：{0}（{1}）

note: : Plugin item panel title with attribute label ({0}) and site code ({1)}
en: Plugin: {0} ({1})
ja: プラグイン：{0}（{1}）

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Position
ja: 位置

en: Position (required)
ja: 位置（必須）

en: Postal
ja: 郵便

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: Postal code for delivery if used in the area the customer is living
ja: 顧客が住んでいる地域の場合は配達の郵便番号使用されます

en: Postal code for delivery if used in the area the supplier is living
ja: サプライヤーが住んでいる地域の場合は配達の郵便番号使用されます

en: Postal code for delivery if used in the area the supplier's office
ja: サプライヤーのオフィス地域のの場合は配達の郵便番号使用されます

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview URL
ja: プレビュー　URL

en: Previous
ja: 前

en: Price
ja: 価格

en: Price Lists Type
ja: 価格リストタイプ

en: Price Lists Types
ja: 価格リストタイプ

en: Price Type
ja: 価格タイプ

en: Price Types
ja: 価格タイプ

en: Price type
ja: 価格タイプ

note: : Price type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Price type: {0} ({1})
ja: 価格タイプ：{0}（{1}）

note: : Price item panel title with price label ({0}) and site code ({1)}
en: Price: {0} ({1})
ja: 価格：{0}（{1}）

en: Prices
ja: 価格

en: Priority
ja: 優先

en: Product
ja: 商品

en: Product ID
ja: 商品　ID

en: Product Lists Type
ja: 商品リストタイプ

en: Product Lists Types
ja: 商品リストタイプ

en: Product Property Type
ja: 商品プロパティタイプ

en: Product Property Types
ja: 商品プロパティタイプ

en: Product Type
ja: 商品タイプ

en: Product Types
ja: 商品タイプ

en: Product attributes stored in the basket where customers can enter their own texts or values
ja: 顧客が独自のテキストまたは値を入力できるバスケットに格納されている商品属性

en: Product attributes that are used by other products too
ja: 他の商品でも使用されている商品属性

en: Product characteristics that are not shared with other products
ja: 他の商品と共有されていない商品特性

en: Product code
ja: 商品コード

en: Product costs
ja: 商品費用

en: Product height, e.g. 20.0 (in yard, inch, etc.)
ja: 商品の高さ 20.0（ヤード、インチなど）

en: Product item details
ja: 商品項目の詳細

en: Product length, e.g. 30.0 (in yard, inch, etc.)
ja: 商品の長さ。 30.0（ヤード、インチなど）

en: Product name
ja: 商品名

en: Product price
ja: 商品価格

en: Product property type
ja: 商品プロパティタイプ

note: : Product property.type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)} : Product property type item panel title with type label ({0}) and site
en: Product property type: {0} ({1})
ja: 商品プロパティタイプ: {0} ({1})

en: Product quantity
ja: 商品数量

en: Product rebate
ja: 商品リベート

en: Product stock
ja: 商品在庫

en: Product supplier (optional)
ja: 商品サプライヤー (オプション)

note: : Product tag item panel title with product label ({0}) and site code ({1)}
en: Product tag: {0} ({1})
ja: 商品タグ：{0}（{1}）

en: Product tax rate
ja: 商品税率

en: Product type
ja: 商品タイプ

note: : Product type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Product type: {0} ({1})
ja: 商品タイプタイプ: {0} ({1})

en: Product weight, e.g. 1.25 (in pound, ounce, etc.)
ja: 商品重量 1.25（ポンド、オンスなど）

en: Product width, e.g. 17.5 (in yard, inch etc.)
ja: 商品の幅、 17.5（ヤード、インチなど）

note: : Product item panel title with product label ({0}) and site code ({1)}
en: Product: {0} ({1})
ja: 商品：{0}（{1}）

en: Products
ja: 商品

en: Products bought together
ja: 一緒に買った商品

en: Promotion
ja: 広報宣伝

en: Properties
ja: プロパティ

en: Property
ja: プロパティ

en: Property value (required)
ja: プロパティ値（必須）

en: Provider
ja: プロバイダ

en: Provider/decorator class names (required)
ja: プロバイダ/デコレータクラス名（必須）

en: Purchase
ja: 購入

en: Purchase date
ja: 購入日

en: Purchased
ja: 購入した

en: Quantity
ja: 数量

en: Quantity or empty if unlimited (optional)
ja: 数量または無制限の場合は空（オプション）

en: Rebate
ja: リベート

en: Reduction from the original price, used to calculate the rebate in % and the cross price
ja: リベートを％で計算するために使用された元の価格からの減額とクロス価格

en: Ref-ID
ja: 参照ID

en: Related ID
ja: 関連ID

en: Related order
ja: 関連注文

en: Related order ID
ja: 関連注文 ID

en: Remove filter
ja: フィルタを削除

en: Renew
ja: 更新

en: Replace file
ja: ファイルを置き換える

en: Request
ja: 要求

en: Required parameter "%1$s" is missing
ja: 必須パラメータ "%1$s"がありません

en: Required quantity of articles for block pricing, e.g. one article for $5.00, ten articles for $45.00
ja: ブロック料金設定に必要な商品数量。 $ 5.00で1件、$ 45.00で10件

en: Reset
ja: リセット

en: Result
ja: 結果

en: Route name or page ID of the category page if this category should shown on a different page
ja: このカテゴリを別のページに表示する必要がある場合は、カテゴリページのルート名またはページID

en: Route name or page ID of the product detail page if this product should shown on a different page
ja: この商品が別のページに表示される場合は、商品詳細ページのルート名またはページID

en: Route or page ID (optional)
ja: ルートまたはページID（オプション）

en: Sales by weekday
ja: 平日の売上

en: Sales of the last 30 days
ja: 過去30日間の売上

en: Sales per month
ja: 月あたりの売上高

en: Salutation
ja: 挨拶

en: Save
ja: 保存

en: Save & Close
ja: 保存して閉じる

en: Save & Copy
ja: 保存してコピー

en: Save & New
ja: 保存＆新規

en: Save entry (Ctrl+S)
ja: エントリを保存する（Ctrl + S）

en: Saving
ja: 保存する

en: Schema {0} is  not registered
ja: スキーマ{0}は登録されていません

en: Search
ja: 検索

en: Search schema {0} is  not registered
ja: 検索スキーマ{0}は登録されていません

en: Second level type for grouping items
ja: アイテムをグループ化するための第2レベルのタイプ

en: Select Item
ja: 項目を選択

en: Select file
ja: ファイルを選ぶ

en: Select languages to export
ja: エクスポートする言語を選択する

en: Service
ja: サービス

en: Service ID
ja: サービス ID

en: Service Lists Type
ja: サービスリストタイプ

en: Service Lists Types
ja: サービスリストタイプ

en: Service Type
ja: サービスタイプ

en: Service Types
ja: サービスタイプ

en: Service attribute code
ja: サービス属性コード

en: Service fees
ja: サービス料

en: Service item details
ja: サービス明細の詳細

en: Service name
ja: サービス名

en: Service position (required)
ja: サービスの位置（必須）

en: Service provider or service decorator configuration name
ja: サービスプロバイダまたはサービスデコレータの設定名

en: Service type
ja: サービスタイプ

note: : Service type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Service type: {0} ({1})
ja: サービスタイプ　: {0} ({1})

note: : Service item panel title with service label ({0}) and site code ({1)}
en: Service: {0} ({1})
ja: サービス：{0}（{1}）

en: Services
ja: サービス

en: Ship date
ja: 出荷日

en: Ship status
ja: 出荷状況

en: Shipping
ja: 出荷

en: Shipping costs per item
ja: 商品1個あたりの送料

en: Shipping or payment costs
ja: 送料または支払い費用

en: Shipping/Payment costs
ja: 送料/支払い費用

en: Short description
ja: 簡単な説明

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the customer is living
ja: 顧客が住んでいる国で使用されている場合の短い州のコード（NYなど）

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the supplier has his office
ja: サプライヤが所在する国で使用されている場合は短い州コード（NYなど）

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the supplier is living
ja: サプライヤが住んでいる国で使用されている場合、短い州のコード（i.n. NY）

en: Show
ja: 示し

en: Show entry
ja: エントリーを表示する

en: Show/hide advanced data
ja: 高度なデータの表示/非表示

en: Show/hide this entry
ja: このエントリの表示/非表示

en: Shown if the article reached a stock level of zero
ja: 商品がゼロの在庫レベルに達した場合に表示されます。

en: Simple mode
ja: シンプルモード

en: Site
ja: サイト

en: Site specific configuration options, will be available as key/value pairs
ja: サイト固有の設定オプションは、キーと値のペアとして利用できます

en: Site the order was placed at
ja: 注文があったサイト

en: Sites
ja: サイト

en: Size
ja: サイズ

en: Sorry, adding orders manually is currently not implemented
ja: 手動で注文を追加することは現在実行されていません

en: Sorting of the attributes within the same attribute type
ja: 同じ属性タイプ内の属性のソート

en: Source
ja: ソース

en: Source of the invoice, e.g. by web or phone
ja: 請求書の送信元。 例　ウェブまたは電話で

en: Start date
ja: 開始日

en: State
ja: 州

en: Status
ja: 状態

en: Stock
ja: 在庫

en: Stock Type
ja: 在庫タイプ

en: Stock Types
ja: 在庫タイプ

en: Stock level
ja: 在庫量

en: Street
ja: 道

en: Street (required)
ja: 道（必須）

en: Street name (optional)
ja: 道名（オプション）

en: Sub-total
ja: 小計

en: Subscription
ja: サブスクリプション

en: Subscription interval with years, months, weeks and days, e.g. "P0Y1M2W3D" for zero years, one month, two weeks and three days
ja: 年、月、週、日のサブスクリプション間隔。 0年、1ヶ月、2週間および3日間の "P0Y1M2W3D"

en: Substracted rebate amount
ja: リベート額の引き落とし

en: Suggested products
ja: 推奨商品

en: Sum
ja: 合計

en: Supplier
ja: サプライヤー

note: : Supplier address item panel title with supplier name ({0}) and site code ({1)}
en: Supplier address: {0} ({1})
ja: サプライヤ住所：{0}（{1}）

en: Supplier name or company
ja: サプライヤーの名前または会社

note: : Supplier item panel title with supplier label ({0}) and site code ({1)}
en: Supplier: {0} ({1})
ja: サプライヤー：{0}（{1}）

en: Suppliers
ja: サプライヤー

en: Switching language ...
ja: 言語の切り替える...

en: Switching site ...
ja: サイトを切り替える...

en: Tag Type
ja: タグタイプ

en: Tag Types
ja: タグタイプ

en: Tag value (required)
ja: タグ値（必須）

note: : Tag item panel title with tag label ({0}) and site code ({1)}
en: Tag: {0} ({1})
ja: タグ：{0}（{1}）

en: Tags
ja: タグ

en: Tax
ja: 税金

en: Tax rate
ja: 税率

en: Tax rate in %
ja: 税率　％

en: Telefax
ja: テレファックス

en: Telephone
ja: 電話

en: Telephone number (optional)
ja: 電話番号（オプション）

en: Telephone number, e.g. +155512345
ja: 電話番号　例： +155512345

en: Text
ja: テキスト

en: Text Lists Type
ja: テキストリストタイプ

en: Text Lists Types
ja: テキストリストタイプ

en: Text Type
ja: テキストタイプ

en: Text Types
ja: テキストタイプ

en: Text type
ja: テキストタイプ

note: : Text type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Text type: {0} ({1})
ja: テキストタイプ: {0} ({1})

note: : Text item panel title with text label ({0}) and site code ({1)}
en: Text: {0} ({1})
ja: テキスト: {0} ({1})

en: Texts
ja: テキスト

en: The article is only shown on the web site after that date and time, useful or seasonal articles
ja: 品物は、その日時以降のウェブサイト、有用または季節の品物にのみ表示されます

en: The article is only shown on the web site until that date and time, useful or seasonal articles
ja: 品物はその日時までのウェブサイトにのみ表示され、有用な記事や季節の品物

en: The article name as used in URLs, e.g. for non-latin languages
ja: URLで使用される項目名 例： 非ラテン語

en: The category name as used in URLs, e.g. for non-latin languages
ja: URLで使用されるカテゴリ名 例： 非ラテン語

en: The file with the exported texts will be available within a few minutes. It can then be downloaded from the "Job" panel of the "Overview" tab.
ja: エクスポートされたテキストを含むファイルは、数分で利用可能になります。 「概要」タブの「ジョブ」パネルからダウンロードできます。

en: The image title is used for the title tag of the image on the web site
ja: 画像タイトルは、ウェブサイト上の画像のタイトルタグに使用される

en: The item is only shown on the web site after that date and time
ja: 項目はその日時以降にウェブサイトにのみ表示されます

en: The item is only shown on the web site until that date and time
ja: 項目はその日時までウェブサイトにのみ表示されます

en: The option is only shown on the web site after that date and time
ja: このオプションは、その日時以降にウェブサイトにのみ表示されます

en: The option is only shown on the web site until that date and time
ja: このオプションは、その日時までウェブサイトにのみ表示されます

en: The texts of your uploaded file will be imported within a few minutes. You can check the status of the import in the "Job" panel of the "Overview" tab
ja: アップロードしたファイルのテキストは数分以内にインポートされます。 [概要]タブの[ジョブ]パネルでインポートのステータスを確認できます

en: This combination already exists
ja: この組み合わせは既に存在します

en: Three letter ISO currency code
ja: 3文字のISO通貨コード

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Title
ja: タイトル

en: Toggle dropdown
ja: ドロップダウンの切り替え

en: Total
ja: 合計

en: Two letter ISO country code
ja: 2文字のISO国コード

en: Two letter ISO language code
ja: 2文字のISO言語コード

en: Two letter country code, e.g. "US" (required)
ja: 2文字の国コード 例： "US"（必須）

en: Type
ja: タイプ

en: Type position (optional)
ja: タイプの位置（オプション）

en: Types
ja: タイプ

en: Types for additional images like icons
ja: アイコンのような追加画像のタイプ

en: Types for additional prices like per one lb/kg or per month
ja: 1ポンド/ kgまたは月あたりの追加料金のタイプ

en: Types for additional texts like per one lb/kg or per month
ja: 1ポンド/ kgまたは1カ月あたりの追加テキストのタイプ

en: URL of the customer web site
ja: 顧客のWebサイトのURL

en: URL of the supplier web site
ja: サプライヤのWebサイトのURL

en: URL segment
ja: URLセグメント

en: URL target
ja: URLターゲット

en: Unable to call method "%1$s"
ja: メソッド "%1$s"を呼び出すことができません

en: Unique article code related to stock levels, e.g. from the ERP system, an EAN/GTIN number or self invented
ja: 在庫レベルに関連する一意の品物コード。 ERPシステムから、EAN / GTIN番号または自己発明

en: Unique attribute code (required)
ja: 一意の属性コード（必須）

en: Unique attribute code, e.g. "green" for attributes of type "color"
ja: ユニークな属性コード。 タイプ "color"の属性の "green"

en: Unique category code (required)
ja: 一意のカテゴリコード（必須）

en: Unique category code, either from external system or self-invented
ja: 一意のカテゴリコード 外部システムまたは自己発明のいずれか

en: Unique code (required)
ja: 一意のコード（必須）

en: Unique code to identify the service, usually self-invented
ja: サービスを識別するための一意のコード。通常は自己発明

en: Unique customer e-mail address
ja: 一意な顧客の電子メールアドレス

en: Unique group code (required)
ja: 一意のグループコード（必須）

en: Unique service code (required)
ja: 一意のサービスコード（必須）

en: Unique site code (required)
ja: 一意のサイトコード（必須）

en: Unique supplier code
ja: 一意のサプライヤコード

en: Unique type code
ja: 一意のタイプコード

en: Unique type code (required)
ja: 一意のタイプコード（必須）

en: Unique type code, e.g. "color" for attributes like "green", "blue", "red"
ja: 一意のタイプコード。 "緑"、 "青"、 "赤"などの属性の "色"

en: Unknown type "%1$s"
ja: 不明なタイプ "%1$s"

en: Upload failed
ja: アップロードに失敗しました

en: Upload successful
ja: アップロードに成功しました

en: Uploaded
ja: アップロードされた

en: Used by
ja: 〜によって使用

en: User groups
ja: ユーザーグループ

en: User name
ja: ユーザー名

en: User name, e.g. e-mail address (required)
ja: ユーザー名、例： 電子メールアドレス（必須）

en: Users
ja: ユーザー

en: Value
ja: 値

en: Value added tax identifier (optional)
ja: 付加価値税識別子（オプション）

en: Variant attributes
ja: バリアント属性

en: Variant product attributes that are stored with the ordered products
ja: 注文商品に格納されているバリアント商品属性

en: Variants
ja: バリアント

en: Vat ID
ja: VAT ID

en: Vat ID, e.g. "GB999999999"
ja: VAT ID 例： "GB999999999"

en: Verification date
ja: 確認日

en: View details
ja: 詳細を見る

en: Voucher
ja: バウチャー

en: Vouchers
ja: バウチャー

en: Warehouse
ja: 倉庫

en: Warehouse or local store if your articles are available at several locations
ja: 品物が複数の場所で利用可能な場合は、倉庫またはローカルストア

note: : Product warehouse item panel title with warehouse label ({0}) and site code ({1)}
en: Warehouse: {0} ({1})
ja: 倉庫：{0}（{1}）

en: Web
ja: ウェブ

en: Web site
ja: ウェブサイト

en: Web site URL (optional)
ja: ウェブサイトのURL（オプション）

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Weeks
ja: 週

en: Weight
ja: 重量

en: Width
ja: 幅

en: YYYY-MM-DD (optional)
ja: YYYY-MM-DD（オプション）

en: YYYY-MM-DD hh:mm:ss (optional)
ja: YYYY-MM-DD hh：mm：ss（オプション）

en: Years
ja: 年

en: You are going to delete one or more items. Would you like to proceed?
ja: 1つまたは複数の項目を削除します。 続行しますか？

en: You are going to flush the complete cache for the current site. Would you like to proceed?
ja: 現在のサイトの完全なキャッシュをフラッシュします。 続行しますか？

en: Zip code
ja: 郵便番号

en: Zip code (optional)
ja: 郵便番号 (オプション)

en: address
ja: 住所

en: address:delivery
ja: 配達先

en: address:payment
ja: 請求先住所

en: attribute
ja: 属性

en: bundle
ja: バンドル

en: catalog
ja: カテゴリ

en: category
ja: カテゴリ

en: characteristic
ja: 特性

en: code
ja: コード

en: company
ja: 会社

en: countday
ja: カウント日

en: counthour
ja: カウント 時間

en: countpaystatus
ja: カウント賃金ステータス

en: coupon
ja: バウチャー

en: customer
ja: 顧客

en: dashboard
ja: ダッシュボード

en: day
ja: 日数

en: deliverytype
ja: 配達タイプ

en: download
ja: ダウンロード

en: group
ja: グループ

en: hour
ja: 時間

en: image
ja: 画像

en: invoice
ja: 請求書

en: latest
ja: 最新

en: locale
ja: ロケール

en: locale/currency
ja: 通貨

en: locale/language
ja: 言語

en: locale/site
ja: サイト

en: log
ja: ログ

en: media
ja: メディア

en: miss
ja: ミス

en: mr
ja: ミスタ

en: mrs
ja: ミセス

en: new
ja: 新しい

en: no
ja: ない

en: not available any more
ja: もう利用できません

en: option
ja: オプション

en: order
ja: 注文

en: order:phone
ja: 注文：電話

en: order:web
ja: 注文：ウェブ

en: pay:-1
ja: 未完成

en: pay:0
ja: 削除

en: pay:1
ja: キャンセル

en: pay:2
ja: 拒否

en: pay:3
ja: 払い戻し

en: pay:4
ja: 保留中

en: pay:5
ja: 承認

en: pay:6
ja: 受け取る

en: pay:authorized
ja: 承認

en: pay:canceled
ja: キャンセル

en: pay:deleted
ja: 削除

en: pay:pending
ja: 保留中

en: pay:received
ja: 受け取る

en: pay:refund
ja: 払い戻し

en: pay:refused
ja: 拒否

en: pay:unfinished
ja: 未完成

en: paymentstatus
ja: 支払いステータス

en: paymenttype
ja: 支払いタイプ

en: physical
ja: 物理的

en: plugin
ja: プラグイン

en: price
ja: 価格

en: product
ja: 商品

en: property
ja: プロパティ

en: related
ja: 商品

en: salesweekday
ja: 販売週日

en: selection
ja: バリアント

en: service
ja: サービス

en: service:delivery
ja: 配達

en: service:payment
ja: 支払い

en: servicedelivery
ja: サービス提供

en: servicepayment
ja: サービス支払い

en: special
ja: 特別

en: stat:-1
ja: 未完成

en: stat:0
ja: 削除された

en: stat:1
ja: 保留中

en: stat:2
ja: 進行中

en: stat:3
ja: 派遣

en: stat:4
ja: 配達

en: stat:5
ja: 失った

en: stat:6
ja: 拒否

en: stat:7
ja: 戻り

en: stat:deleted
ja: 削除

en: stat:delivered
ja: 配達

en: stat:dispatched
ja: 派遣

en: stat:lost
ja: 失った

en: stat:pending
ja: 保留中

en: stat:progress
ja: 進行

en: stat:refused
ja: 拒否

en: stat:returned
ja: 戻り

en: stat:unfinished
ja: 未完成

en: status:-1
ja: ステータス：-1

en: status:-2
ja: ステータス：-2

en: status:0
ja: ステータス：0

en: status:1
ja: ステータス：1

en: status:archive
ja: アーカイブ

en: status:disabled
ja: 無効

en: status:enabled
ja: 有効

en: status:review
ja: レビュー

en: stock
ja: 在庫品

en: subscription
ja: サブスクリプション

en: supplier
ja: サプライヤー

en: tag
ja: タグ

en: text
ja: テキスト

en: type
ja: タイプ

en: type/attribute
ja: 属性

en: type/attribute/lists
ja: 属性リスト

en: type/attribute/property
ja: タイプ/属性/プロパティ

en: type/catalog/lists
ja: カタログリスト

en: type/customer/lists
ja: 顧客リスト

en: type/customer/property
ja: タイプ/顧客/財産

en: type/media
ja: メディア

en: type/media/lists
ja: メディアリスト

en: type/media/property
ja: タイプ/メディア/プロパティ

en: type/plugin
ja: プラグイン

en: type/price
ja: 価格

en: type/price/lists
ja: 価格リスト

en: type/product
ja: 商品

en: type/product/lists
ja: 商品リスト

en: type/product/property
ja: 商品プロパティ

en: type/service
ja: サービス

en: type/service/lists
ja: サービスリスト

en: type/stock
ja: 在庫品

en: type/tag
ja: タグ

en: type/text
ja: テキスト

en: type/text/lists
ja: テキストリスト

en: unknown
ja: 不明

en: weekday
ja: 平日

en: yes
ja: はい
