aimeos-core - en to de translation catalogue (802 entries)

en: %1$s (Ctrl+Alt+%2$s)
de: %1$s (Strg+Alt+%2$s)

en: (International) facsimilie number without separation characters, can start with a "+"
de: (Internationale) Faxnummer ohne Trennzeichen, kann mit einem "+" beginnen

en: (International) telephone number without separation characters, can start with a "+"
de: (Internationale) Telefonnummer ohne Trennzeichen, kann mit einem "+" beginnen

en: Active
de: Aktiv

en: Actual current price
de: Tatsächlicher Preis

en: Actual price customers can buy the article for on the web site
de: Tatsächlicher Preis für den Kunden den Artikel auf der Webseite kaufen können

en: Add
de: Hinzufügen

en: Add filter
de: Filter hinzufügen

en: Add new entry (Ctrl+A)
de: Neuer Eintrag hinzufügen (Strg+A)

en: Additional
de: Zusatz

en: Additional delivery costs for each item, e.g. $20 for one heavy item will be $100 for five items it total
de: Zusätzliche Versandkosten pro Stück, z.B. 20€ für einen Artikel ergeben zusammen 100€ für fünf Artikel

en: Additional information where the customer's apartment can be found
de: Zusatzinformationen wo die Kundenwohnung gefunden werden kann

en: Additional information where the customer's appartment can be found
de: Zusatzinformationen wo die Kundenwohnung gefunden werden kann

en: Additional information where the supplier's apartment can be found
de: Zusatzinformationen wo das Lieferantenbüro gefunden werden kann

en: Additional information where the supplier's office can be found
de: Zusatzinformationen wo das Lieferantenbüro gefunden werden kann

en: Additional information, e.g. flat number
de: Zusatzinformation, z.B. Stockwerk

en: Address
de: Adresse

en: Address 1
de: Adresse 1

en: Address 2
de: Adresse 2

en: Address 3
de: Adresse 3

en: Address ID
de: ID der Addresse

en: Address identifier of the customer's house for delivery
de: Hausnummer für die Produktlieferung

en: Address identifier of the supplier's house for delivery
de: Hausnummer des Lieferantenbüros

en: Address identifier of the supplier's office
de: Hausnummer des Lieferantenbüros

en: Addresses
de: Adressen

en: Admin JQAdm type is empty
de: Admin JQAdm Typ ist leer

en: Advanced
de: Erweitert

en: Aimeos object not available
de: Aimeos-Objekt nicht verfügbar

en: All
de: Alle

en: All attributes that uniquely define an article, e.g. width, length and color for jeans
de: Alle Attribute, die einen Artikel eindeutig bestimmen, z.B. Weite, Länge und Farbe für Jeans

en: Allow custom price
de: Selbstgewählter Preis

en: Allow customers to choose themselves how much they want to pay
de: Kunden können selbst entscheiden, wieviel sie bezahlen möchten

en: Alphanumeric string that can identify the group uniquely
de: Zeichenkette, die die Gruppe eindeutig identifiziert

en: Article description shown by search engines, added to the head section of the product detail page
de: Artikelbeschreibung wie sie im Kopf der Kategorienseite steht und von Suchmaschinen angezeigt wird

en: Article specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
de: Artikel-spezifische Konfigurationsoptionen, sind in den Templates als Schlüssel/Wert Paare verfügbar

en: Associated attributes
de: Verknüpfte Attribute

en: Associated customer groups
de: Verknüpfte Kundengruppen

en: Associated customers
de: Verknüpfte Kunden

en: Associated media
de: Verknüpfte Medien

en: Associated prices
de: Verknüpfte Preise

en: Associated products
de: Verknüpfte Produkte

en: Associated tags
de: Verknüpfte Schlagwörter

en: Associated texts
de: Verknüpfte Texte

en: Attribute
de: Attribut

en: Attribute Lists Type
de: Attribute-Listentypen

en: Attribute Lists Types
de: Attribute-Listentypen

en: Attribute Property Type
de: Attribut-Eigenschaftstyp

en: Attribute Property Types
de: Attribut-Eigenschaftstypen

en: Attribute Type
de: Attributtyp

en: Attribute Types
de: Attributtypen

en: Attribute name
de: Attributname

en: Attribute position (optional)
de: Attributposition (optional)

en: Attribute properties that are not shared with other attributes
de: Attributeeigenschaften, die nicht mit anderen Attriubten geteilt werden

en: Attribute type
de: Attributtyp

note: : Attribute type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Attribute type: {0} ({1})
de: Attributtyp: {0} ({1})

note: : Attribute item panel title with attribute label ({0}) and site code ({1)}
en: Attribute: {0} ({1})
de: Attribut: {0} ({1})

en: Attributes
de: Attribute

en: Available attributes
de: Verfügbare Attribute

en: Available currency for the current site
de: Verfügbare Währung für den aktuellen Mandanten

en: Available customer groups
de: Verfügbare Kundengruppen

en: Available customers
de: Verfügbare Kunden

en: Available intervals in the front-end
de: Verfügbare Intervalle im Frontend

en: Available language for the current site
de: Verfügbare Sprache für den aktuellen Mandanten

en: Available media
de: Verfügbare Medien

en: Available prices
de: Verfügbare Preise

en: Available products
de: Verfügbare Produkte

en: Available tags
de: Verfügbare Schlagwörter

en: Available texts
de: Verfügbare Texte

en: Back
de: Zurück

en: Back in stock
de: Wieder vorrätig am

en: Base ID
de: Basis-ID

en: Basic
de: Basisdaten

en: Basket
de: Warenkorb

en: Billing address
de: Rechnungsadresse

en: Birthday
de: Geburtstag

en: Birthday of the customer
de: Geburtstag des Kunden

en: Bug or suggestion?
de: Fehler oder Vorschlag?

en: Bundles
de: Produktpakete

en: Cache item details
de: Details zum Cache-Eintrag

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Cancel and return to list
de: Abbruch und zurück zur Liste

en: Catalog
de: Katalog

en: Catalog Lists Type
de: Katalog-Listentyp

en: Catalog Lists Types
de: Katalog-Listentypen

en: Catalog Types
de: Katalogtypen

note: : Catalog item panel title with catalog label ({0}) and site code ({1)}
en: Catalog: {0} ({1})
de: Katalog: {0} ({1})

en: Categories
de: Kategorien

en: Categories the product can be found in by the user on the web site
de: Kategorien in denen das Produkt auf der Webseite für den Nutzer zu finden ist

en: Categories the product will be shown for in the promotional section
de: Kategorien in denen das Produkt als Topseller zu sehen ist

en: Category name
de: Kategoriename

en: Category specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
de: Kategorien-spezifische Konfigurationsoptionen, sind in den Templates als Schlüssel/Wert Paare verfügbar

en: Characteristics
de: Merkmale

en: Choose file
de: Datei auswählen

en: City
de: Stadt

en: City name (required)
de: Stadt (benötigt)

en: City or town name (required)
de: Stadt (benötigt)

en: Class "%1$s" does not implement "%2$s"
de: Die Klasse "%1$s" implementiert nicht "%2$s"

en: Class "%1$s" does not implement interface "%2$s"
de: Klasse "%1$s" implementiert nicht Interface "%2$s"

en: Class "%1$s" not available
de: Die Klasse "%1$s" wurde nicht gefunden

en: Class "%1$s" not found
de: Die Klasse "%1$s" ist unbekannt

en: Clear
de: Zurücksetzen

en: Click to upload
de: Zum Hochladen klicken

en: Close
de: Schliessen

en: Code
de: Schlüssel

en: Code to uniquely identify the site
de: Eindeutiger Schlüssel zur Identifizierung des Mandanten

en: Code to uniquely identify the site, renaming is dangerous!
de: Eindeutiger Schlüssel zur Identifizierung des Mandanten, umbenennen auf eigene Gefahr!

en: Codes
de: Schlüssel

en: Columns
de: Spalten

en: Comment
de: Kommentar

en: Communication
de: Kommunikation

en: Company
de: Firma

en: Company details
de: Firmendetails

en: Company name
de: Firmenname

en: Company name (optional)
de: Firmenname (optional)

en: Config
de: Konfiguration

en: Configurable
de: Konfigurationen

en: Configuration
de: Konfiguration

en: Configuration options, will be available as key/value pairs in the list item
de: Konfigurationsoptionen, sind in den Listeneinträgen als Schlüssel/Wert Paare verfügbar

en: Content
de: Inhalt

en: Copy
de: Kopieren

en: Copy this entry
de: Eintrag kopieren

en: Costs
de: Kosten

en: Costs per item
de: Kosten pro Stück

en: Could not upload file. Please notify your administrator
de: Die Datei konnte nicht hochgeladen werden. Bitte kontaktieren Sie Ihren Administrator

en: Count
de: Anzahl

en: Country
de: Land

en: Country ID
de: Ländercode

en: Country code
de: Ländercode

en: Country code (required)
de: Ländercode (benötigt)

en: Country specific tax rate to calculate and display the included tax (B2C) or add the tax if required (B2B)
de: Länderspezifischer Steuersatz zur Berechnung und Anzeige der enthaltenen Steuer (B2C) oder der zu addierenden Steuer (B2B) falls notwendig

en: Country state code (optional)
de: Bundeslandkürzel (optional)

en: Country state, e.g. "NY"
de: Bundesland, e.g. "NRW"

en: Coupon
de: Gutschein

en: Coupon code
de: Gutscheincode

note: : Coupon code item panel title with coupon code ({0}) and site code ({1)}
en: Coupon code: {0} ({1})
de: Gutscheincode: {0} ({1})

en: Coupon provider or coupon decorator configuration name
de: Konfigurationsname für den Coupon-Provider oder Coupon-Dekorator

note: : Coupon item panel title with coupon label ({0}) and site code ({1)}
en: Coupon: {0} ({1})
de: Gutschein: {0} ({1})

en: Coupons
de: Gutscheine

en: Created
de: Erstellt am

en: Currencies
de: Währungen

en: Currency
de: Währung

en: Currency (required)
de: Währung (benötigt)

en: Custom
de: Kundenspezifisch

en: Customer
de: Kunde

en: Customer ID
de: Kunden-ID

en: Customer Lists Type
de: Kunden-Listentyp

en: Customer Lists Types
de: Kunden-Listentypen

en: Customer Property Type
de: Kunden-Eigenschaftstyp

en: Customer Property Types
de: Kunden-Eigentschaftstypen

en: Customer Types
de: Kundentypen

note: : Customer address item panel title with customer name ({0}) and site code ({1)}
en: Customer address: {0} ({1})
de: Kundenadresse: {0} ({1})

en: Customer comment (optional)
de: Kundenkommentar (optional)

en: Customer e-mail address
de: E-Mail Addresse des Kunden

note: : Customer group item panel title with customer name ({0}) and site code ({1)}
en: Customer group: {0} ({1})
de: Kundengruppe: {0} ({1})

en: Customer password
de: Kundenpasswort

en: Customer properties that are not shared with other customers
de: Kundeneigenschaften, die nicht mit anderen Kunden geteilt werden

note: : Customer item panel title with customer label ({0}) and site code ({1)}
en: Customer: {0} ({1})
de: Kunde: {0} ({1})

en: Dashboard
de: Übersicht

en: Date
de: Datum

en: Date back
de: Wieder vorrätig am

en: Date of the last delivery status change
de: Datum der letzten Änderung des Lieferstatus

en: Date of the last payment status change
de: Datum der letzten Änderung des Zahlungsstatus

en: Date the subscription ends
de: Enddatum des Abonnements

en: Days
de: Tage

en: Default
de: Standard

en: Delete
de: Löschen

en: Delete items?
de: Einträge löschen?

en: Delete this entry
de: Eintrag löschen

en: Delivery
de: Versand

en: Delivery address
de: Lieferadresse

en: Delivery costs for the whole order or additional costs for payment options
de: Versandkosten für die gesamte Bestellung oder zusätzliche Kosten für die Zahlungsoption

en: Delivery date
de: Lieferdatum

en: Delivery status
de: Lieferstatus

en: Delivery types
de: Versandarten

en: Description of the text content if it's in a foreign language
de: Beschreibung falls der Text in einer fremden Sprache ist

en: Descritive name of the currency
de: Beschreibender Name der Währung

en: Descritive name of the language
de: Beschreibender Name der Sprache

en: Descritive name of the site
de: Beschreibender Name des Mandanten

en: Display field is empty
de: Der anzuzeigende Feldname ist leer

en: Domain
de: Domäne

en: Domain (required)
de: Domäne (benötigt)

en: Download this file
de: Datei herunter laden

en: Duplicate entry (Ctrl+D)
de: Eintrag duplizieren (Strg+D)

en: E-Mail address (required)
de: E-Mail Adresse (benötigt)

en: E-Mail, e.g. me@example.com (required)
de: E-Mail, z.B. me@example.com (benötigt)

en: E-mail
de: E-Mail

en: E-mail address (optional)
de: E-Mail Adresse (optional)

en: E-mail address that belongs to the address
de: E-Mail, die zur Adresse gehört

en: EAN, SKU or article number (required)
de: EAN, SKU oder Artikelnummer (benötigt)

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Edit this entry
de: Eintrag ändern

en: Editor
de: Bearbeiter

en: Email
de: E-Mail

en: End date
de: Enddatum

en: End date (optional)
de: Enddatum (optional)

en: Error
de: Fehler

en: Excl. tax
de: Exkl. Steuer

en: Execution order of the plugins
de: Ausführungsreihenfolge der Plugins

en: Expert
de: Experten

en: Expert mode
de: Expertenmodus

en: Expires
de: Endet

en: Export
de: Exportieren

en: Export successful
de: Export erfolgreich

en: Facility
de: Kategorie

en: Facsimile
de: Fax

en: Facsimile number (optional)
de: Faxnummer (optional)

en: Facsimile number, e.g. +155512345
de: Faxnummer, z.B. +155512345

en: File
de: Datei

en: File URL
de: URL der Datei

en: Find category
de: Kategorie suchen

en: First
de: Erste

en: First name
de: Vorname

en: First name (optional)
de: Vorname (optional)

en: First name of the person if used in cultures where they are used
de: Vorname der Person fall im Kulturkreis des Kunden Vornamen verwendet werden

en: Firstname
de: Vorname

en: Floor
de: Etage

en: Floor / Appartment
de: Etage / Wohnung

en: Floor / Office
de: Etage / Büro

en: Floor and/or apartment (optional)
de: Etage und/oder Wohnung (optional)

en: Floor and/or appartment (optional)
de: Etage und/oder Wohnung (optional)

en: Floor and/or office (optional)
de: Etage und/oder Büro (optional)

en: Flush
de: Leeren

en: Flush cache?
de: Cache leeren?

en: Full name
de: Vor- und Nachname

en: Full name (required)
de: Vor- und Nachname (benötigt)

en: Group
de: Gruppe

en: Group label (required)
de: Interner Gruppenname (benötigt)

en: Group name describing for which members the group is for
de: Aussagekräftiger Name der Gruppe

en: Height
de: Höhe

en: Hidden attributes
de: Versteckte Attribute

en: Hidden product attributes that are stored with the ordered products
de: Versteckte Attribute, die zusammen mit den bestellen Produkten gespeichert werden

en: Honorary title
de: Ehrentitel

en: Honorary title (optional)
de: Akademischer Titel (optional)

en: Honorary titles like Dr., Ph.D, etc.
de: Akademische Titel wie Dr., Prof., etc.

en: House no
de: Hausnr

en: House number
de: Hausnummer

en: House number (optional)
de: Hausnummer (optional)

en: How the customer is addressed in e-mails
de: Wie der Kunden in E-Mail angesprochen wird

en: How the supplier is addressed in e-mails
de: Wie der Lieferant in E-Mails angesprochen wird

en: ID of a related invoice, e.g. of a changed or refunded invoice
de: ID einer zugehörigen Rechnung, z.B. einer geänderten oder stornierten Rechnung

en: ISO currency code (required)
de: ISO Wärungscode (benötigt)

en: ISO language code (required)
de: ISO Sprachcode (benötigt)

en: Images
de: Bilder

en: Images will only be shown for that language, useful if the image contains text or is language sepecific
de: Bilder werden nur für diese Sprache angezeigt. Nützlich falls das Bild Text enthält oder spezifisch für eine Sprache ist

en: Import
de: Importieren

en: Import/Export jobs
de: Import/Export Aufgaben

en: Incl. tax
de: Inkl. Steuer

en: Insert new entry
de: Eintrag hinzufügen

en: Insert new entry (Ctrl+I)
de: Eintrag hinzufügen (Strg+I)

en: Internal article name, will be used on the web site and for searching only if no other product names in any language exist
de: Interner Artikelname, wird nur auf der Webseite und für die Suche verwendet wenn kein Produktname für irgendeine Sprache vorhanden ist

en: Internal article name, will be used on the web site if no product name for the language is available
de: Interner Artikelname, wird auf der Webseite verwendet wenn kein Produktname für die gewählte Sprache vorhanden ist

en: Internal attribute name, will be used on the web site if no name for the language is available
de: Interner Attributname, wird auf der Webseite verwendet wenn kein Name für die gewählte Sprache vorhanden ist

en: Internal category name, will be used on the web site if no name for the language is available
de: Interner Kategoriename, wird auf der Webseite verwendet wenn kein Name für die gewählte Sprache vorhanden ist

en: Internal name
de: Interner Name

en: Internal name (required)
de: Interner Name (benötigt)

en: Internal type name shown in the administration interface
de: Interner Typenname wie er in der Administrationsoberfläche angezeigt wird

en: Interval (required)
de: Intervall (benötigt)

en: Invalid action "{0}"
de: Ungültige Aktion "{0}"

en: Invalid characters in class name "%1$s"
de: Klassenname "%1$s" enthält unerlaubte Zeichen

en: Invalid characters in client name "%1$s"
de: Client-Name "%1$s" enthält unerlaubte Zeichen

en: Invalid class name "%1$s"
de: Der Klassenname "%1$s" is ungültig

en: Invalid data
de: Ungültige Daten

en: Invalid domain "%1$s"
de: Ungültige Domäne "%1$s"

en: Invalid factory "%1$s"
de: Ungültige Factory "%1$s"

en: Invalid value for configuration key "{0}"
de: Ungültiger Wert für Konfigurationsschlüssel "{0}"

en: Invoice
de: Rechnung

en: Item deleted successfully
de: Eintrag erfolgreich gelöscht

en: Item position within the same type
de: Position des Eintrags für den selben Typ

en: Item saved successfully
de: Eintrag erfolgreich gespeichert

en: Job item details
de: Aufgabendetails

en: Jobs
de: Aufgaben

en: Keywords for search engines, added to the head section of the category page
de: Keywords für Suchmaschinen wie sie im Kopf der Kategorienseite stehen

en: Keywords for search engines, added to the head section of the product detail page
de: Keywords für Suchmaschinen wie sie im Kopf der Artikelseite stehen

en: Label
de: Bezeichnung

en: Label (required)
de: Interner Name (benötigt)

en: Label describing the interval, will be used if no name is available
de: Bezeichnung des Intervalls, wird verwendet wenn kein Name hinterlegt ist

en: Label will be used if empty but then there must be no name for all languages. Otherwise, items will not be shown when sorting by name
de: Ohne Namen wird der interne Name benutzt, aber dann darf es für keine Sprache einen Namen geben. Ansonsten werden die Einträge bei der Sortierung nach Namen nicht angezeigt

en: Language
de: Sprache

en: Language (required)
de: Sprache (benötigt)

en: Language ID
de: Sprach-ID

en: Language of the entered text
de: Sprache des eingegebenen Texts

en: Languages
de: Sprachen

en: Last
de: Letzte

en: Last delivery status of the invoice
de: Aktueller Versandstatus der Bestellung

en: Last delivery status of the order
de: Aktueller Versandstatus der Bestellung

en: Last modified
de: Zuletzt geändert

en: Last name
de: Nachname

en: Last name (required)
de: Nachname (benötigt)

en: Last name of the person or full name in cultures where no first names are used
de: Nachname der Person oder vollständiger Name wenn im Kulturkreis des Kunden keine Vornamen verwendet werden

en: Last payment status of the invoice
de: Aktueller Zahlungsstatus der Bestellung

en: Last payment status of the order
de: Aktueller Zahlungsstatus der Bestellung

en: Lastname
de: Nachname

en: Latest orders
de: Neuste Bestellungen

en: Length
de: Länge

en: List
de: Liste

en: List ID
de: ID (Zuordnung)

en: List Status
de: Status (Zuordnung)

en: List creation time
de: Erstellungsdatum (Zuordnung)

en: List editor
de: Bearbeiter (Zuordnung)

en: List end date
de: Enddatum (Zuordnung)

en: List item details
de: Zuordnungsdetails

en: List modification time
de: Bearbeitungsdatum (Zuordnung)

en: List of articles that should be sold as one product, often at a reduced price
de: Liste der Artikel die zusammen verkauft werden sollen, oft mit einem reduzierten Preis

en: List of products often bought together
de: Liste von Produkten, die oft zusammen gekauft werden

en: List of suggested products
de: Liste der empfohlenen Produkte

en: List position
de: Position (Zuordnung)

en: List start date
de: Startdatum (Zuordnung)

en: List type
de: Typ (Zuordnung)

en: Loading
de: Laden

en: Locale
de: Gebiete

note: : Locale currency item panel title with currency label ({0}) and currency code ({1)}
en: Locale currency: {0} ({1})
de: Währung im Gebiet: {0} ({1})

note: : Locale item panel title with site code ({1)}
en: Locale item details ({1})
de: Details des Gebiets ({1})

note: : Locale language item panel title with language label ({0}) and language code ({1)}
en: Locale language: {0} ({1})
de: Sprache im Gebiets: {0} ({1})

note: : Locale site item panel title with site label ({0}) and site code ({1)}
en: Locale site: {0} ({1})
de: Mandant: {0} ({1})

en: Log
de: Protokoll

en: Logs
de: Protokoll

en: Long description
de: Langtext

en: Media
de: Medien

en: Media Lists Type
de: Medien-Listentyp

en: Media Lists Types
de: Medien-Listentypen

en: Media Property Type
de: Medien-Eigenschaftstyp

en: Media Property Types
de: Medien-Eigenschaftstypen

en: Media Type
de: Medientyp

en: Media Types
de: Medientypen

en: Media properties
de: Medieneigenschaften

en: Media type
de: Medientyp

note: : Media type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Media type: {0} ({1})
de: Medientyp: {0} ({1})

note: : Media item panel title with media label ({0}) and site code ({1)}
en: Media: {0} ({1})
de: Medien: {0} ({1})

en: Message
de: Nachricht

en: Meta description
de: Meta- Beschreibung

en: Meta keywords
de: Meta- Schlüsselwörter

en: Method
de: Methode

en: Mimetype
de: Dateityp

en: Minimum quantity
de: Mindestanzahl

en: Miss
de: Fräulein

en: Modifed
de: Geändert

en: Modified
de: Geändert

en: Months
de: Monate

en: More
de: Mehr

en: Move this entry up/down
de: Eintrag nach oben/unten verschieben

en: Mr
de: Herr

en: Mrs
de: Frau

en: Name of the coupon provider class (required)
de: Name der Gutschein-Klasse (benötigt)

en: Name of the downloaded file when customers saves the file on their computers
de: Name der herunter geladenen Datei wenn Kunden sie auf ihrem Computer abspeichern

en: Name of the plugin provider class (required)
de: Name der Plugin-Klasse (benötigt)

en: Name of the service provider class (required)
de: Klassenname des Dienstanbieters (benötigt)

en: New
de: Neu

en: Next
de: Nächste

en: Next date
de: Nächstes Datum

en: Next date (optional)
de: Nächstes Datum (optional)

en: Next date the subscription is renewed
de: Nächstes Datum wenn das Abonnement erneuert wird

en: No error information available
de: Es liegen keine weiteren Information über den Fehler vor

en: No file uploaded for %1$d. new image
de: Keine Datei für %1$d. neues Bild vorhanden

en: No items
de: Keine Einträge

en: No items found
de: Keine Einträge gefunden

en: No items found for "%1$s %2$s %3$s"
de: Keine Einträge für "%1$s %2$s %3$s" gefunden

en: No view available
de: Es ist kein View vorhanden

en: No voucher
de: Kein Gutschein

en: Non-shared properties for the media item
de: Eigenschaften von Medieneinträgen

en: Not allowed to access JQAdm "%1$s" client
de: Zugriff auf den JQAdm Client "%1$s" verweigert

en: Not implemented
de: Nicht implementiert

en: Notice
de: Hinweis

en: Number of articles currently in stock, leave empty for an unlimited quantity
de: Anzahl der Artikel die auf Lager sind, kein Wert bedeutet unbegrenzt verfügbar

en: Official VAT ID to determine if the tax needs to be billed in invoices
de: Offizielle Steuernummer um entscheiden zu können ob die Steuer in Rechnungen mit ausgewiesen werden muss

en: One provider and zero or more decorator class names separated by commas
de: Klassennamen von einem Provider und beliebig vielen Dekoratoren, getrennt durch Kommas

en: Optional product components that can be chosen by the customer together with the product
de: Optionale Produktbestandteile, die vom Kunden zusammen mit dem Produkt bestellt werden können

en: Order
de: Bestellung

en: Order item details
de: Details der Bestellung

en: Order of the language/currency combinations
de: Reihenfolge der Sprach-/Währungskombinationen

en: Order of the service options in the checkout process
de: Reihenfolge der Dienste im Prozess zur Kasse

en: Order of the types in the frontend
de: Reihenfolge der Typen im Frontend

en: Order product ID
de: Bestell-ID des Produkts

en: Order totals
de: Rechnungsbetrag

en: Orders
de: Bestellung

en: Orders by day
de: Bestellungen nach Tagen

en: Orders by hour
de: Bestellungen nach Stunden

en: Orders by payment status
de: Bestellungen nach Zahlungsstatus

en: Orders by weekday
de: Bestellungen nach Wochentagen

en: Overview
de: Übersicht

en: Overwrite the existing file and customers bought it in the past can then download the new content too
de: Existierende Datei überschreiben. Kunden, die das Produkt in der Vergangenheit kauften, können die neue Datei ebenfalls herunter laden

en: Page %1$d of %2$d
de: Seite %1$d von %2$d

en: Page description shown by search engines, added to the head section of the category page
de: Seitenbeschreibung wie sie im Kopf der Webseite steht und von Suchmaschinen angezeigt werden

en: Password
de: Passwort

en: Password (required)
de: Passwort (benötigt)

en: Path
de: Pfad

en: Pay costs
de: Zahlungsgebühren

en: Pay date
de: Zahlungsdatum

en: Pay name
de: Zahlung

en: Pay price
de: Zahlungskosten

en: Pay rebate
de: Zahlungsrabatt

en: Pay status
de: Zahlungsstatus

en: Payment
de: Zahlung

en: Payment date
de: Zahlungsdatum

en: Payment status
de: Zahlungsstatus

en: Payment type
de: Zahlungsart

en: Payment types
de: Zahlungsarten

en: Permission denied
de: Zugriff verweigert

en: Personal data
de: Persönliche Daten

en: Phone
de: Telefon

en: Physical values
de: Maße

en: Please recheck your data
de: Bitte überprüfen Sie die Daten

en: Please save the coupon first before you can add codes
de: Bitte speichern Sie zuerst den Gutschein bevor Sie Codes hinzufügen können

en: Please select
de: Bitte wählen

en: Please select an item on the right side and add it via drag and drop to this list.
de: Bitte ziehen Sie einen Eintrag aus der rechten Seite in die Liste um ihn hinzu zufügen

en: Plugin
de: Plug-in

en: Plugin Type
de: Plugin-Typ

en: Plugin Types
de: Plugin-Typen

en: Plugin position (required)
de: Plugin-Reihenfolge (benötigt)

en: Plugin provider or plugin decorator configuration name
de: Konfigurationsname für den Plugin-Provider oder Plugin-Dekorator

en: Plugin type
de: Plugintyp

note: : Plugin type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Plugin type: {0} ({1})
de: Plugintyp: {0} ({1})

note: : Plugin item panel title with attribute label ({0}) and site code ({1)}
en: Plugin: {0} ({1})
de: Plug-in: {0} ({1})

en: Position (required)
de: Reihenfolge (benötigt)

en: Postal
de: PLZ

en: Postal code
de: Postleitzahl

en: Postal code for delivery if used in the area the customer is living
de: PLZ für den Versand wenn die Kundenadresse diese Information enthält

en: Postal code for delivery if used in the area the supplier is living
de: PLZ für den Versand wenn die Lieferantenadresse diese Information enthält

en: Postal code for delivery if used in the area the supplier's office
de: PLZ für den Versand wenn die Lieferantenadresse diese Information enthält

en: Preview
de: Vorschau

en: Preview URL
de: URL des Vorschaubilds

en: Previous
de: Vorherige

en: Price
de: Preis

en: Price Lists Type
de: Preis-Listentyp

en: Price Lists Types
de: Preis-Listentypen

en: Price Type
de: Preistyp

en: Price Types
de: Preistypen

en: Price type
de: Preistyp

note: : Price type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Price type: {0} ({1})
de: Preistyp: {0} ({1})

note: : Price item panel title with price label ({0}) and site code ({1)}
en: Price: {0} ({1})
de: Preis: {0} ({1})

en: Prices
de: Preise

en: Priority
de: Priorität

en: Product
de: Produkt

en: Product ID
de: Produkt-ID

en: Product Lists Type
de: Product-Listentyp

en: Product Lists Types
de: Product-Listentypen

en: Product Property Type
de: Produkteigenschaftstyp

en: Product Property Types
de: Produkt-Eigenschaftstypen

en: Product Type
de: Produkttyp

en: Product Types
de: Produkttypen

en: Product attributes stored in the basket where customers can enter their own texts or values
de: Produktattribute, die mit von Kunden gefüllten Werten in der Bestellung gespeichert werden

en: Product attributes that are used by other products too
de: Produktattribute, die auch von anderen Produkten verwendet werden

en: Product characteristics that are not shared with other products
de: Produkteigenschaften, die nicht mit anderen Produkten geteilt werden

en: Product code
de: Produktschlüssel

en: Product costs
de: Produktkosten

en: Product height, e.g. 20.0 (in yard, inch, etc.)
de: Produkthöhe, z.B. 20.0 (in m, cm, etc.)

en: Product item details
de: Produktdetails

en: Product length, e.g. 30.0 (in yard, inch, etc.)
de: Produktlänge, z.B. 30.0 (in m, cm, etc.)

en: Product name
de: Produktname

en: Product price
de: Productpreis

en: Product property type
de: Produkteigenschaftstyp

note: : Product property.type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)} : Product property type item panel title with type label ({0}) and site
en: Product property type: {0} ({1})
de: Produkteigenschaftstyp: {0} ({1})

en: Product quantity
de: Produktanzahl

en: Product rebate
de: Produktrabatt

en: Product stock
de: Lagerbestand

en: Product supplier (optional)
de: Produktlieferant (optional)

note: : Product tag item panel title with product label ({0}) and site code ({1)}
en: Product tag: {0} ({1})
de: Produktschlagwort: {0} ({1})

en: Product tax rate
de: USt-Satz

en: Product type
de: Produkttyp

note: : Product type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Product type: {0} ({1})
de: Produkttyp: {0} ({1})

en: Product weight, e.g. 1.25 (in pound, ounce, etc.)
de: Produktgewicht, z.B. 1.25 (in kg, g, etc.)

en: Product width, e.g. 17.5 (in yard, inch etc.)
de: Productbreite, z.B. 17.5 (in m, cm, etc.)

note: : Product item panel title with product label ({0}) and site code ({1)}
en: Product: {0} ({1})
de: Produkt: {0} ({1})

en: Products
de: Produkte

en: Products bought together
de: Zusammen gekaufte Produkte

en: Promotion
de: Beliebteste

en: Properties
de: Eigenschaften

en: Property
de: Eigenschaft

en: Property value (required)
de: Eigenschaftswert (benötigt)

en: Provider
de: Dienstanbieter

en: Provider/decorator class names (required)
de: Klassennamen der Provider/Dekoratoren (benötigt)

en: Purchase
de: Kaufdatum

en: Purchase date
de: Kaufdatum

en: Purchased
de: Kaufdatum

en: Quantity
de: Anzahl

en: Quantity or empty if unlimited (optional)
de: Anzahl oder kein Eintrag für unbegrenzte Menge (optional)

en: Rebate
de: Rabatt

en: Reduction from the original price, used to calculate the rebate in % and the cross price
de: Reduzierung vom Orginalpreis, wird für die Kalkulation des Rabatts in Prozent und den Streichpreis verwendet

en: Ref-ID
de: Referenz-ID

en: Related ID
de: Zugehörige Bestellnummer

en: Related order
de: Zugehörige Bestellung

en: Related order ID
de: Zugehörige Bestellnummer

en: Remove filter
de: Filter entfernen

en: Renew
de: Erneuern

en: Replace file
de: Datei ersetzen

en: Request
de: Anfrage

en: Required parameter "%1$s" is missing
de: Notwendiger Parameter "%1$s" fehlt

en: Required quantity of articles for block pricing, e.g. one article for $5.00, ten articles for $45.00
de: Anzahl der Artikel für Staffelpreise, z.B. ein Artikel für 5,00€, zehn Artikel für 45,00€

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Result
de: Ergebnis

en: Route name or page ID of the category page if this category should shown on a different page
de: Routenname oder Seiten-ID der Katalogseite falls diese Kategorie auf einer eigenen Seite angezeigt werden soll

en: Route name or page ID of the product detail page if this product should shown on a different page
de: Routenname oder Seiten-ID der Produktseite falls dieses Produkt auf einer eigenen Seite angezeigt werden soll

en: Route or page ID (optional)
de: Routenname oder Seiten-ID (optional)

en: SKU
de: Artikelcode

en: Sales by weekday
de: Umsatz nach Wochentagen

en: Sales of the last 30 days
de: Umsätze der letzten 30 Tage

en: Sales per month
de: Umsätze pro Monat

en: Salutation
de: Anrede

en: Save
de: Speichern

en: Save & Close
de: Speichern & Schließen

en: Save & Copy
de: Speichern & Kopieren

en: Save & New
de: Speichern & Neu

en: Save entry (Ctrl+S)
de: Eintrag speichern (Strg+S)

en: Saving
de: Speichern ...

en: Schema {0} is  not registered
de: Schema {0} ist nicht registriert

en: Search
de: Suchen

en: Search schema {0} is  not registered
de: Suchschema {0} ist nicht registriert

en: Second level type for grouping items
de: Zweiter Typ zur Gruppierung von Einträgen

en: Select Item
de: Eintrag auswählen

en: Select file
de: Datei auswählen

en: Select languages to export
de: Wählen Sie die Sprachen für den Export

en: Service
de: Dienst

en: Service ID
de: Dienst-ID

en: Service Lists Type
de: Dienst-Listentyp

en: Service Lists Types
de: Dienst-Listentypen

en: Service Type
de: Diensttyp

en: Service Types
de: Diensttypen

en: Service attribute code
de: Service-Attributschlüssel

en: Service fees
de: Gebühren für Versand und/oder Zahlung

en: Service item details
de: Dienstdetails

en: Service name
de: Dienstname

en: Service position (required)
de: Dienstreihenfolge (benötigt)

en: Service provider or service decorator configuration name
de: Konfigurationsname für den Dienste-Provider oder Dienste-Dekorator

en: Service type
de: Diensttyp

note: : Service type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Service type: {0} ({1})
de: Diensttyp: {0} ({1})

note: : Service item panel title with service label ({0}) and site code ({1)}
en: Service: {0} ({1})
de: Dienst: {0} ({1})

en: Services
de: Dienste

en: Ship date
de: Lieferdatum

en: Ship status
de: Lieferstatus

en: Shipping
de: Versandkosten

en: Shipping costs per item
de: Versandkosten pro Stück

en: Shipping or payment costs
de: Versand- oder Zahlungskosten

en: Shipping/Payment costs
de: Versand-/Zahlungskosten

en: Short description
de: Kurztext

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the customer is living
de: Bundeslandkürzel (z.B. NRW) wenn diese Information im Land des Kunden genutzt wird

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the supplier has his office
de: Bundeslandkürzel (z.B. NRW) wenn diese Information im Land des Lieferanten genutzt wird

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the supplier is living
de: Bundeslandkürzel (z.B. NRW) wenn diese Information im Land des Kunden genutzt wird

en: Show
de: Anzeigen

en: Show entry
de: Eintrag anzeigen

en: Show/hide advanced data
de: Erweiterte Daten zeigen/verstecken

en: Show/hide this entry
de: Eintrag zeigen/verstecken

en: Shown if the article reached a stock level of zero
de: Wird angezeigt, wenn der Artikel einen Bestand von 0 erreicht

en: Simple mode
de: Einfach-Modus

en: Site
de: Mandant

en: Site specific configuration options, will be available as key/value pairs
de: Mandanten-spezifische Konfigurationsoptionen, sind in den Templates als Schlüssel/Wert Paare verfügbar

en: Site the order was placed at
de: Mandant in dem die Bestellung platziert wurde

en: Sites
de: Mandanten

en: Size
de: Grösse

en: Sorry, adding orders manually is currently not implemented
de: Leider können noch keine Bestellungen von Hand hinzu gefügt werden

en: Sorting of the attributes within the same attribute type
de: Sortierung der Attribute innerhalb des gleichen Attributtyps

en: Source
de: Quelle

en: Source of the invoice, e.g. by web or phone
de: Ursprung der Bestellung, z.B. Internet oder Telefon

en: Start date
de: Startdatum

en: State
de: Bundesland

en: Stock
de: Lagerbestand

en: Stock Type
de: Warenlager

en: Stock Types
de: Warenlager

en: Stock level
de: Lagerbestand

en: Street
de: Straße

en: Street (required)
de: Straße (benötigt)

en: Street name (optional)
de: Straße (optional)

en: Sub-total
de: Zwischensumme

en: Subscription
de: Abonnement

en: Subscription interval with years, months, weeks and days, e.g. "P0Y1M2W3D" for zero years, one month, two weeks and three days
de: Abointervall mit Jahren, Monaten, Wochen und Tagen, z.B. "P0Y1M2W3D" für kein Jahr, ein Monat, zwei Wochen und drei Tage

en: Substracted rebate amount
de: Abgezogener Rabattbetrag

en: Suggested products
de: Empfohlene Produkte

en: Sum
de: Summe

en: Supplier
de: Lieferant

note: : Supplier address item panel title with supplier name ({0}) and site code ({1)}
en: Supplier address: {0} ({1})
de: Lieferantenadresse: {0} ({1})

en: Supplier name or company
de: Lieferantenname oder Firma

note: : Supplier item panel title with supplier label ({0}) and site code ({1)}
en: Supplier: {0} ({1})
de: Lieferant: {0} ({1})

en: Suppliers
de: Lieferanten

en: Switching language ...
de: Wechsle Sprache ...

en: Switching site ...
de: Wechsle Mandant ...

en: Tag Type
de: Schlagworttyp

en: Tag Types
de: Schlagworttypen

en: Tag value (required)
de: Schlagwort (benötigt)

note: : Tag item panel title with tag label ({0}) and site code ({1)}
en: Tag: {0} ({1})
de: Schlagwort: {0} ({1})

en: Tags
de: Schlagwörter

en: Tax
de: Steuer

en: Tax rate
de: Steuersatz

en: Tax rate in %
de: Steuersatz in %

en: Telephone
de: Telefon

en: Telephone number (optional)
de: Telefonnummer (optional)

en: Telephone number, e.g. +155512345
de: Telefonnummer, z.B. +155512345

en: Text Lists Type
de: Text-Listentyp

en: Text Lists Types
de: Text-Listentypen

en: Text Type
de: Texttyp

en: Text Types
de: Texttypen

en: Text type
de: Texttyp

note: : Text type item panel title with type label ({0}) and site code ({1)}
en: Text type: {0} ({1})
de: Texttyp: {0} ({1})

en: Texts
de: Texte

en: The article is only shown on the web site after that date and time, useful or seasonal articles
de: Der Artikel wird auf der Webseite erst nach dem Datum und der Uhrzeit angezeigt, praktisch für Saisonartikel

en: The article is only shown on the web site until that date and time, useful or seasonal articles
de: Der Artikel wird auf der Webseite bis zu dem Datum und der Uhrzeit angezeigt, praktisch für Saisonartikel

en: The article name as used in URLs, e.g. for non-latin languages
de: Der Artikelname wie er in der URL verwendet wird, z.B. für nicht-lateinische Sprachen

en: The category name as used in URLs, e.g. for non-latin languages
de: Der Kategoriename wie er in der URL verwendet wird, z.B. für nicht-lateinische Sprachen

en: The file with the exported texts will be available within a few minutes. It can then be downloaded from the "Job" panel of the "Overview" tab.
de: Die Datei mit den exportierten Texten wird in wenigen Minuten verfügbar sein. Sie kann anschliessend im "Aufgaben"-Bereich des "Übersicht"-Reiter herunter geladen werden.

en: The image title is used for the title tag of the image on the web site
de: Wird für den Titel des Bildes auf der Webseite verwendet

en: The item is only shown on the web site after that date and time
de: Dieser Eintrag wird auf der Webseite erst nach dem Datum und der Uhrzeit angezeigt

en: The item is only shown on the web site until that date and time
de: Dieser Eintrag wird auf der Webseite bis zu dem Datum und der Uhrzeit angezeigt

en: The option is only shown on the web site after that date and time
de: Diese Option wird auf der Webseite erst nach dem Datum und der Uhrzeit angezeigt

en: The option is only shown on the web site until that date and time
de: Diese Option wird auf der Webseite bis zu dem Datum und der Uhrzeit angezeigt

en: The texts of your uploaded file will be imported within a few minutes. You can check the status of the import in the "Job" panel of the "Overview" tab
de: Die Texte Ihrer hochgeladenen Datei werden innerhalb der nächsten Minuten importiert. Sie können den Status des Imports im "Aufgaben"-Bereich des "Übersicht"-Reiters prüfen.

en: This combination already exists
de: Diese Kombination existiert bereits

en: Three letter ISO currency code
de: Dreistelliger ISO Währungscode

en: Timestamp
de: Zeitstempel

en: Title
de: Titel

en: Toggle dropdown
de: Menü anzeigen/ausblenden

en: Total
de: Gesamtsumme

en: Two letter ISO country code
de: Zweistelliger ISO Ländercode

en: Two letter ISO language code
de: Zweistelliger ISO Sprachcode

en: Two letter country code, e.g. "US" (required)
de: Zweistelliger Ländercode, z.B. "DE" (benötigt)

en: Type
de: Typ

en: Type position (optional)
de: Typenposition (optional)

en: Types
de: Typen

en: Types for additional images like icons
de: Typen für zusätzliche Bilder wie Icons

en: Types for additional prices like per one lb/kg or per month
de: Typen für zusätzliche Preise, z.B. für Preis pro kg oder pro Monat

en: Types for additional texts like per one lb/kg or per month
de: Typen für zusätzliche Texte, z.B. pro kg oder pro Monat

en: URL of the customer web site
de: URL der Kundenwebseite

en: URL of the supplier web site
de: URL der Lieferantenwebseite

en: URL segment
de: URL- Bestandteil

en: URL target
de: URL Ziel

en: Unable to call method "%1$s"
de: Methode "%1$s" kann nicht aufgerufen werden

en: Unique article code related to stock levels, e.g. from the ERP system, an EAN/GTIN number or self invented
de: Eindeutiger Artikelcode für Lagerbestände, z.B. aus dem Warenwirtschaftssystem, eine EAN/GTIN Nummer oder selbst vergeben

en: Unique attribute code (required)
de: Eindeutiger Attributschlüssel (benötigt)

en: Unique attribute code, e.g. "green" for attributes of type "color"
de: Eindeutiger Attributschlüssel, z.B. "blau" für den Attributtype "Farbe"

en: Unique category code (required)
de: Eindeutiger Kategoryschlüssel (benötigt)

en: Unique category code, either from external system or self-invented
de: Eindeutiger Kategorieschlüssel, entweder von einem externen System bezogen oder selbst vergeben

en: Unique code (required)
de: Eindeutiger Schlüssel (benötigt)

en: Unique code to identify the service, usually self-invented
de: Eindeutiger Schlüssel zur Identifizierung des Dienstes, normalerweise selbst vergeben

en: Unique customer e-mail address
de: Eindeutige E-Mail Adresse des Kunden

en: Unique group code (required)
de: Eindeutiger Gruppenschlüssel (benötigt)

en: Unique service code (required)
de: Eindeutiger Diensteschlüssel (benötigt)

en: Unique site code (required)
de: Eindeutiger Mandantenschlüssel (benötigt)

en: Unique supplier code
de: Eindeutiger Lieferantenschlüssel

en: Unique type code
de: Eindeutiger Typschlüssel

en: Unique type code (required)
de: Eindeutiger Typschlüssel (benötigt)

en: Unique type code, e.g. "color" for attributes like "green", "blue", "red"
de: Eindeutiger Typschlüssel, z.B. "farbe" für Attribute wie "grün", "blau", "rot"

en: Unknown type "%1$s"
de: Unbekannter Typ "%1$s"

en: Upload failed
de: Fehler beim Hochladen

en: Upload successful
de: Erfolgreich hochgeladen

en: Uploaded
de: Hochgeladen

en: Used by
de: Verwendet von

en: User groups
de: Kundengruppen

en: User name
de: Benutzername

en: User name, e.g. e-mail address (required)
de: Benutzername, z.B. E-Mailadresse (benötigt)

en: Users
de: Kunden

en: VAT ID
de: USt-ID

en: Value
de: Wert

en: Value added tax identifier (optional)
de: Steuernummer (optional)

en: Variant attributes
de: Variantenattribute

en: Variant product attributes that are stored with the ordered products
de: Variantenattribute, die zusammen mit den bestellten Produkten gespeichert werden

en: Variants
de: Varianten

en: Vat ID
de: USt-Id

en: Vat ID, e.g. "GB999999999"
de: USt-ID, e.g. "DE999999999"

en: Verification date
de: Verifikationsdatum

en: View details
de: Details anzeigen

en: Voucher
de: Gutschein

en: Vouchers
de: Gutscheine

en: Warehouse
de: Warenlager

en: Warehouse or local store if your articles are available at several locations
de: Lagerort oder lokaler Laden wenn Ihre Artikel an verschiedenen Orten vorrätig sind

note: : Product warehouse item panel title with warehouse label ({0}) and site code ({1)}
en: Warehouse: {0} ({1})
de: Warenlager: {0} ({1})

en: Web site
de: Webseite

en: Web site URL (optional)
de: URL der Webseite (optonal)

en: Web site, e.g. www.example.com
de: Webseite, z.B. www.example.com

en: Website
de: Webseite

en: Weeks
de: Wochen

en: Weight
de: Gewicht

en: Width
de: Breite

en: YYYY-MM-DD hh:mm:ss (optional)
de: JJJJ-MM-TT hh:mm:ss (optional)

en: Years
de: Jahre

en: You are going to delete one or more items. Would you like to proceed?
de: Sie werden ein oder mehrere Einträge löschen. Wollen Sie fortfahren?

en: You are going to flush the complete cache for the current site. Would you like to proceed?
de: Der gesamte Cache für den aktuellen Mandanten wird gelöscht. Möchten Sie fortfahren?

en: Zip code
de: Postleitzahl

en: Zip code (optional)
de: Postleitzahl (optional)

en: address
de: Adressen

en: address:delivery
de: Lieferadresse

en: address:payment
de: Rechnungsadresse

en: attribute
de: Attribute

en: bundle
de: Produktpakete

en: catalog
de: Kategorien

en: category
de: Kategorien

en: characteristic
de: Merkmale

en: code
de: Schlüssel

en: company
de: Firma

en: countday
de: Bestellungen nach Tagen

en: counthour
de: Bestellungen nach Stunden

en: countpaystatus
de: Bestellungen nach Zahlungsstatus

en: coupon
de: Gutscheine

en: customer
de: Kunden

en: dashboard
de: Übersicht

en: day
de: Nach Tagen

en: deliverytype
de: Nach Versandart

en: download
de: Downloads

en: group
de: Gruppe

en: hour
de: Nach Stunden

en: image
de: Bilder

en: invoice
de: Rechnungen

en: latest
de: Neuste

en: locale
de: Gebiete

en: locale/currency
de: Währungen

en: locale/language
de: Sprachen

en: locale/site
de: Mandanten

en: log
de: Protokoll

en: media
de: Medien

en: miss
de: Fräulein

en: mr
de: Herr

en: mrs
de: Frau

en: new
de: neu

en: no
de: Nein

en: not available any more
de: Nicht mehr verfügbar

en: option
de: Optionen

en: order
de: Bestellung

en: order:phone
de: Telefon

en: order:web
de: Web

en: pay:-1
de: Offen

en: pay:0
de: Gelöscht

en: pay:1
de: Abgebrochen

en: pay:2
de: Annahme verweigert

en: pay:3
de: Erstattet

en: pay:4
de: Wartend

en: pay:5
de: Autorisiert

en: pay:6
de: Erhalten

en: pay:authorized
de: Autorisiert

en: pay:canceled
de: Abgebrochen

en: pay:deleted
de: Gelöscht

en: pay:pending
de: Wartend

en: pay:received
de: Erhalten

en: pay:refund
de: Erstattet

en: pay:refused
de: Abgelehnt

en: pay:unfinished
de: Noch offen

en: paymentstatus
de: Nach Zahlungsstatus

en: paymenttype
de: Nach Zahlungsarten

en: physical
de: Maße

en: plugin
de: Plugins

en: price
de: Preise

en: product
de: Produkte

en: property
de: Eigenschaften

en: related
de: Produkte

en: salesweekday
de: Umsatz nach Wochentag

en: selection
de: Varianten

en: service
de: Dienste

en: service:delivery
de: Versand

en: service:payment
de: Zahlung

en: servicedelivery
de: Bestellungen nach Versandmethode

en: servicepayment
de: Bestellungen nach Zahlungsmethode

en: special
de: Spezial

en: stat:-1
de: Offen

en: stat:0
de: Gelöscht

en: stat:1
de: Wartend

en: stat:2
de: In Bearbeitung

en: stat:3
de: Versandt

en: stat:4
de: Ausgeliefert

en: stat:5
de: Verloren

en: stat:6
de: Annahme verweigert

en: stat:7
de: Zurück gesendet

en: stat:deleted
de: Gelöscht

en: stat:delivered
de: Ausgeliefert

en: stat:dispatched
de: Versendet

en: stat:lost
de: Verloren

en: stat:pending
de: Wartend

en: stat:progress
de: In Bearbeitung

en: stat:refused
de: Abgelehnt

en: stat:returned
de: Zurück geschickt

en: stat:unfinished
de: Noch offen

en: status:-1
de: Zur Prüfung

en: status:-2
de: Archiviert

en: status:0
de: Deaktiviert

en: status:1
de: Verfügbar

en: status:archive
de: Archiviert

en: status:disabled
de: Deaktiviert

en: status:enabled
de: Verfügbar

en: status:review
de: Zur Prüfung

en: stock
de: Bestände

en: subscription
de: Abonnement

en: supplier
de: Lieferanten

en: tag
de: Schlagwörter

en: text
de: Texte

en: type
de: Typen

en: type/attribute
de: Attribute

en: type/attribute/lists
de: Attributlisten

en: type/attribute/property
de: Attributeigenschaften

en: type/catalog/lists
de: Kataloglisten

en: type/customer/lists
de: Kundenlisten

en: type/customer/property
de: Kundeneigenschaften

en: type/media
de: Medien

en: type/media/lists
de: Medienlisten

en: type/media/property
de: Medieneigenschaften

en: type/plugin
de: Plugins

en: type/price
de: Preise

en: type/price/lists
de: Preislisten

en: type/product
de: Produkte

en: type/product/lists
de: Produktlisten

en: type/product/property
de: Produkteigenschaften

en: type/service
de: Dienste

en: type/service/lists
de: Dienstelisten

en: type/stock
de: Bestände

en: type/tag
de: Schlagwörter

en: type/text
de: Texte

en: type/text/lists
de: Textlisten

en: unknown
de: Unbekannt

en: weekday
de: Wochentag

en: yes
de: Ja
