aimeos-core - en to sr translation catalogue (152 entries)

en: %1$d article | %1$d articles
sr[0]: %1$d proizvod
sr[1]: %1$d proizvoda
sr[2]: %1$d proizvoda

note: / Rebate format with rebate value (%1$s) and currency (%2$s)
en: %1$s %2$s off
sr: %1$s %2$s popusta

note: / Order status (%1$s) and date (%2$s), e.g. "received at 2000-01-01"
en: %1$s at %2$s
sr: %1$s na %2$s

note: / Price shipping format with shipping / payment cost value (%1$s) and currency (%2$s)
en: + %1$s %2$s/item
sr: + %1$s %2$s/stavka

en: + Payment costs
sr: + Troškovi plaćanja

en: + Shipping
sr: + Dostava

en: Add to basket
sr: Dodaj u korpu

en: Additional
sr: Dodatno

en: Additional 2
sr: Dodatno 2

en: Address with ID "%1$s" not found
sr: Adresa sa ID "%1$s" nije pronađena

en: Addresses
sr: Adrese

en: Article no.:
sr: Br. proizvoda:

en: At least one billing address part is missing or invalid
sr: Barem jedan deo adrese racuna je pogresan ili nedostaje

en: At least one delivery address part is missing or invalid
sr: Barem jedan deo adrese za isporuku je pogresan ili nedostaje

en: Back
sr: Nazad

en: Basket
sr: Korpa

en: Billing address
sr: Adresa za račun

en: Billing address part "%1$s" is invalid
sr: Deo "%1$s" adrese racuna je pogresan

en: Billing address part "%1$s" is missing
sr: Deo "%1$s" adrese racuna nedostaje

en: Buy now
sr: Kupi sada

en: Change
sr: Promeni

en: Change payment
sr: Promeniti nacin placanja

en: Characteristics
sr: Karakteristike

en: Checkout
sr: Odjaviti

en: City
sr: Grad

en: Class "%1$s" does not implement "%2$s"
sr: Klasa "%1$s" nije implementirana "%2$s"

en: Class "%1$s" does not implement interface "%2$s"
sr: Klasa "%1$s" ne implementira interfejs "%2$s"

en: Class "%1$s" not available
sr: Klasa "%1$s" nije dostupna

en: Class "%1$s" not found
sr: Klasa "%1$s" nije pronadjena

en: Close
sr: Zatvoriti

en: Company
sr: Kompanija

en: Confirmation
sr: Potvrda

en: Country
sr: Zemlja

en: Coupon codes
sr: Kod kupona

en: Coupons
sr: Kuponi

en: Customer with ID "%1$s" not found
sr: Kupac sa ID "%1$s" nije pornaden

en: Dear %1$s %2$s %3$s
sr: Dragi %1$s %2$s %3$s

en: Dear Sir or Madam
sr: Postovani Gospodine ili Gospodjo

en: Delivery
sr: Isporuka

en: Delivery address
sr: Adresa Isporuke

en: Delivery address part "%1$s" is invalid
sr: Deo "%1$s" adrese za isporuku je pogresan

en: Delivery address part "%1$s" is missing
sr: Deo "%1$s" adrese za isporuku nedostaje

en: Description
sr: Opis

en: Details
sr: Detalji

en: Downloads
sr: Preuzimanje

note: / E-mail HTML title
en: E-mail notification
sr: E-mail obavestenje

en: End date
sr: Krajnji datum

en: Favorite products
sr: Omiljeni proizvodi

en: Fields with an * are mandatory
sr: Polja sa * su obavezna

en: First name
sr: Ime

en: Go
sr: Kreni

en: I accept the <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions" alt="terms and conditions">terms and conditions</a> and <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy" alt="privacy policy">privacy policy</a>
sr: Prihvatam <a href="%1$s" target="_blank" title="terms and conditions" alt="terms and conditions">uslove </a> i <a href="%2$s" target="_blank" title="privacy policy" alt="privacy policy">zaštitu privatnosti</a>

en: If back in stock
sr: Ako se pojavi na stanju

en: If price decreases
sr: Ako pojeftini

en: If you have any questions, please reply to this e-mail
sr: Ako imate kakvih pitanja , molim vas postavite ga na ovaj E-mail

note: / Tax rate format with tax rate in percent (%1$s)
en: Incl. %1$s%% VAT
sr: Uklj.. %1$s%% PDV

en: Included rebates
sr: Ukljuceni rabati

en: Invalid characters in class name "%1$s"
sr: Nedozvoljen karakter u imenu klase "%1$s"

en: Invalid characters in client name "%1$s"
sr: Nedozvoljen karakter u imenu klienta "%1$s"

en: Invalid class name "%1$s"
sr: Pogrešno ime klase "%1$s"

en: Invalid domain "%1$s"
sr: Pogrešan domen "%1$s"

en: Language
sr: Jezik

en: Last name
sr: Prezime

en: Last seen
sr: Poslednje gledano

en: Name
sr: Ime

en: Next
sr: Sledece

en: No view available
sr: Pregled nije moguc

en: Number of coupon codes exceeds the limit
sr: Broj kodova kupona prekoracuje limit

en: One month
sr: Jedan mesec

en: One or more products you are watching have been updated.
sr: Jedan ili vise prozivoda koje gledate su azurirani

en: One week
sr: Jedna nedelja

en: Options
sr: Opcije

en: Order ID
sr: ID porudzbine

en: Order channel
sr: Kanal Porudzbine

en: Order details
sr: Detalji porudzbine

en: Order history
sr: Historija porudzbine

en: Order with ID "%1$s" not found
sr: Porudzbina pod ID "%1$s" nije pronadena

en: Other customers also bought
sr: Druge musterije su kupile i

en: Page %1$d of %2$d
sr: Stranica %1$d od %2$d

en: Payment
sr: Placanje

en: Payment costs
sr: Cena placanja

en: Payment status
sr: Status placanja

en: Pinned products
sr: Zakačeni proizvodi

en: Please accept the terms and conditions
sr: Molimo Vas da prihvatite uslove

en: Please check your order
sr: Molimo Vas da proverite svoju porudzbinu

en: Please choose your delivery method
sr: Molimo vas da izaberete metod isporuke

en: Please choose your payment method
sr: Molimo Vas da izaberete metod placanja

en: Please enter at least three characters
sr: Molimo unesite barem tri znaka

en: Please select
sr: Molimo odaberite

en: Postal code
sr: Postanski broj

en: Previous
sr: Prijasnje

en: Price
sr: Cena

en: Proceed
sr: Nastavi

en: Product
sr: Proizvod

en: Products you might be also interested in
sr: Proizvodi koji bi Vas mogli zanimati

en: Quantity
sr: kolicina

en: Related
sr: Povezan

en: Relevance
sr: Važnost

note: / Product search hint with user provided search string (%1$s)
en: Result for "%1$s"
sr: Reazultati za "%1$s"

en: Salutation
sr: Pozdrav

en: Search
sr: traži

en: Select country
sr: Odabrati zemlju

en: Select currency
sr: Odabrati valutu

en: Select language
sr: Odabrati jezik

en: Select state
sr: Odabrati drzavu

en: Service fees
sr: Naplata usluge

en: Services
sr: Usluga

en: Shipping
sr: Slanje

en: Show
sr: Pokazati

en: Sort by:
sr: Sortiraj po:

en: State
sr: Drzava

note: / Stock string composition with stock type (%1$s, normally left out) and stock level string (%2$s) / Stock string composition with stock type (%1$s, normally left out) and stock level string (%2$s)
en: Stock: %1$s, %2$s
sr: Stanje: %1$s, %2$s

en: Street
sr: Ulica

en: Suggested products
sr: Predlozeni proizvodi

en: Sum
sr: Zbir

en: Telephone
sr: Telefon

en: Terms and conditions
sr: Uslovi koriscenja

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: The delivery status of your order %1$s from %2$s has been changed to "%3$s".
sr: Status isporuke za vasu porudzbinu %1$s od %2$s je promenjen  na "%3$s"

en: Three month
sr: Tri meseca

en: Time frame
sr: Vremenski period

en: Top seller
sr: Naj prodavaniji

en: Total
sr: Ukupno

en: Total quantity
sr: Ukupna kolicina

en: Try again
sr: Pokusaj opet

en: Two weeks
sr: Dve nedelje

en: Update
sr: Azuriraj

en: Vat ID
sr: PDV ID

en: Watch
sr: Gledaj

en: Watched products
sr: Gledani prozivodi

en: Web site
sr: Web stranica

en: You are here:
sr: Vi ste ovde

en: You will now be forwarded to the next step
sr: Necete biti prosledeni na sledeci korak

note: / Payment e-mail subject with order ID
en: Your order %1$s
sr: Vasa porudzbina%1$s

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: Your order %1$s from %2$s has been dispatched.
sr: Vasa porudzbina %1$s od %2$s je poslana

en: Your search result
sr: Vasi rezultati pretrage

note: / Product notification e-mail subject
en: Your watched products
sr: Vasi gledani proizvodi

en: address
sr: adresa

en: delivery
sr: isporuka

note: / Price quantity format with quantity (%1$s)
en: from %1$s
sr: od %1$s

en: like billing address
sr: isto kao adresa za račun

en: new address
sr: nova adresa

en: order
sr: porudzbina

en: payment
sr: placanje

note: / code for "product is in stock"
en: stock-high
sr: zalihe-puno

note: / code for "only a few products are available"
en: stock-low
sr: zalihe-malo

note: / code for "product is out of stock"
en: stock-out
sr: zalihe-nema

note: / code for "product is available (without stock limit)"
en: stock-unlimited
sr: zalihe-neograničene

en: summary
sr: rezime

en: ▲ Name
sr: ▲ Ime

en: ▲ Price
sr: ▲ Cena

en: ▼ Name
sr: ▼ Ime

en: ▼ Price
sr: ▼ Cena
